Donatıların uçlarını forjing yöntemi ile kaynatarak bindirme boylarını hazfetmesi
Welding ends of reinforcement bars using forging method to remove overlap lengths
- Tez No: 975801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFEZ KEYPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu makalede forjing yöntemi iki donatı uçlarını kaynak veya ısı yöntemle bağlanmaktır. Forjing bir kaynak yöntemi olarak da bilinir ve çok etkili bir bağlantıdır. Forjing sıcak veya soğuk olarak sınıflandırılan basınçlı bir yöntemle kaynaştırma dahil olmak üzere, parçaları birleştirmek için çeşitli sıcak veya soğuk kaynaştırma veya yapıştırma çeşitleri vardır. Bu tekniklerin her biri kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Donatıların uçlarını forjing yönteminle kaynatarak birleştirmek, daha yüksek mukavemetli bir kaynaştırma oluşturur. Bu yöntem, birçok sektörde, özellikle de endüstride yaygın olarak kullanılır. Bu yöntemi avantajları şunlardır: Daha yüksek mukavemetli bir kaynaştırma oluşturulabilir. Yapılan testler kaynaştığı yerlerden kopma meydana gelmiyor. Forjing yapılması kolaydır ve zaman inşaatlarda zaman bakımından %40-50'ye kadar tasarruf sağlar. Maliyet açısından kolonlarda %35-40 döşemelerde ve radiye temellerde ortalama %15-20 ve kirişlerde de %10-25 daha az demir kullanılmasını sağlar. Eğer etriyeler fabrikada üretilirse saha da nerede ise işçilik üretimde zamandan 100% tasarruf sağlar. Bu şekilde İşçiliği gerektirmediğinden iş sağlığı ve güvenliği sorunları da giderilir. En önemli özelliği de teknik bakımından çok faydalıdır ve deprem dayanıklığını arttır. Etriyelerin uçları kaynatma genelde sahada yapılmıyor. Amaç etriyeleri fabrikada seri üretim yapmak veya belli bir ebatlarla standartlara uygun olarak hazırlamak da önemli bir ilerleme kat eder. Böylece mimarlar ve tasarımcılar etriyelere göre yapılarını uydurabilirler ve seri üretim yapan üreticiler için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the forging method refers to the process of joining two rebar ends by applying heat or pressure. Considered a specialized form of welding, forging provides a highly durable connection. It can be performed as hot or cold forging, each offering distinct advantages and limitations. Joining reinforcing bar ends through this technique results in superior mechanical strength, making it widely used across various industrial applications, particularly in construction. The primary advantages of the forging method include the formation of joints with superior strength and integrity. Experimental studies have shown that failure rarely occurs at the fused sections. Forging is relatively simple to implement and can reduce construction time by approximately 40–50%. From an economic standpoint, it provides material savings of about 35–40% in columns, 15–20% in slabs and raft foundations, and 10–25% in beams. When stirrups are produced under controlled factory conditions, nearly 100% savings in on-site labor and fabrication time can be achieved. In such cases, stirrups are no longer bent on site; only assembly operations are required. Reducing manual labor enhances productivity and occupational safety by minimizing on-site risks. Technically, this method improves the seismic performance of reinforced concrete structures. As stirrup welding is rarely done on-site, it enables standardized factory production in compliance with relevant codes. This advancement allows architects and engineers to design with uniform elements, supporting efficient and large-scale construction.