Investigation of the roles of several micrornas and target genes in colorectal cancer chemoresistance
Bazı mikrorna ve hedef genlerin koloreketal kanser kemodirenci üzerindeki rollerinin araştırılması
- Tez No: 975807
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇAÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Kolorektal kanser, dünya genelinde kanser kaynaklı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmekte olup, kemoterapiye direnç, tedavi sonuçlarını sınırlamaktadır. Bu tez, iki kemoterapötik ajan olan doksetaksel ve lapatinib'in antikanser etkilerinin moleküler mekanizmalarını araştırmakta ve bunların kolorektal kanser hücre hatlarındaki bazı hedef gen ve mikroRNA ekspresyonu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, bu ilaçların farklı kolorektal kanser hücre hatlarındaki sitotoksik etkileri değerlendirilmiş ve muamele sonrası hedef ilişkili genlerin ekspresyonu analiz edilmiştir. Her iki ajan da hücre canlılığını doz bağımlı şekilde anlamlı olarak azaltmıştır. Gen ekspresyon profillemesi, proliferasyonu, transkripsiyonel regülasyon ve onkogenez ile ilişkili genlerin down-regülasyonunu ve apoptosis ile hücre döngüsü ilişkili genlerin up-regülasyonunu gözlemlenmiştir. İlginç bir şekilde, bazı ilaç direnci ile ilişkili genler de indüklenmiş olup, sürdürülebilir terapötik etkinlik önünde potansiyel engelleri işaret etmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, doksetaksel ve lapatinib'e yanıt olarak seçilmiş kanser ilişkili mikroRNA'ların modülasyonu incelenmiş ve miR-595'in onkogen E2F7 üzerindeki düzenleyici rolü araştırılmıştır. Yapılan uygulama birkaç mikroRNA'nın hücre hattına bağlı olarak farklı ekspresyon paternlerini değiştirmiştir. Özellikle, miR-595'in E2F7 ekspresyonunu negatif olarak düzenlediği ve bunun kemoterapi direncini etkileyebilecek fonksiyonel bir etkileşim önerdiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, doksetaksel ve lapatinib tarafından indüklenen moleküler yanıtlar hakkında yeni bilgiler sunmakta ve miR-595/E2F7 ekseninin hedeflenmesinin kolorektal kanserde kemoterapi etkinliğini artırabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer remains one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide, and resistance to chemotherapy continues to limit therapeutic outcomes. This thesis investigates the molecular mechanisms underlying the anticancer effects of two chemotherapeutic agents, docetaxel and lapatinib, and explores their impact on gene and microRNA expression in colorectal cancer cell lines. In the first part of the study, we evaluated the cytotoxic effects of these drugs across different colorectal cancer cell lines and analyzed the expression of key cancer-related genes following treatment. Both agents significantly reduced cell viability in a dose-dependent manner. Gene expression profiling revealed downregulation of genes involved in proliferation, transcriptional regulation, and oncogenesis, alongside upregulation of genes linked to apoptosis and cell cycle arrest. Interestingly, some drug resistance–associated genes were also induced, highlighting potential barriers to sustained therapeutic efficacy. In the second part, we examined the modulation of selected cancer-associated microRNAs in response to docetaxel and lapatinib and investigated the regulatory role of miR-595 on the oncogene E2F7. Treatment altered the expression patterns of several miRNAs in a cell line dependent manner. Notably, miR-595 negatively regulated E2F7 expression, suggesting a functional interaction that may influence chemoresistance. Collectively, these findings provide novel insights into the molecular responses induced by docetaxel and lapatinib and suggest that targeting the miR-595/E2F7 axis could enhance chemotherapy efficacy in colorectal cancer.