TRT çocuk kitaplığındaki doğa öyküleri serisinin bilimin doğası açısından incelenmesi (Ege ile Gaga örneği)
An exploration of the nature stories series in the TRT children's library through the perspective of the nature of science: The Ege and Gaga example
  1. Tez No: 975836
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZEN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY KESKİN SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, TRT Çocuk Kitaplığı'nda yer alan“Ege ile Gaga Birinci Sınıflar İçin Okuma Seti'ndeki hikâye kitaplarını, bilimin doğası temalarının temsili açısından incelemektir. Araştırmada nitel yaklaşım benimsenmiş olup, veri toplama sürecinde doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını, ”Ege ile Gaga Birinci Sınıflar İçin Okuma Seti'nde yer alan on hikâye kitabı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, İrez (2008) tarafından geliştirilen ve bu çalışma için araştırmacılar tarafından uyarlanan tematik analiz tablosu kullanılmıştır. Analiz sürecinde okuma setindeki hikâye kitaplarında, belirlenen bilimin doğası temaları ve bileşenlerinin varlığı incelenmiş ve temaların kitaplarda nasıl temsil edildiği nitel veriler üzerinden yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda incelenen hikâye kitaplarında; en çok temsil edilen bilimin doğası temalarının“Gözlem, Çıkarım ve Teorik Yapılar”,“Deneysellik”ve“Öznellik”olduğu belirlenmiştir. Buna karşın“Değişebilirlik”ve“Sosyokültürel Etki”temalarının kitaplarda ya sınırlı düzeyde yer aldığı ya da hiç yer almadığı tespit edilmiştir. Genel anlamda hikâye kitaplarında, bilimin doğası temalarının belirli bileşenlerine odaklanıldığı ve var olan bileşenlerin de kitaplarda sınırlı biçimde yer aldığı görülmüştür. Ayrıca, Ege karakterinin, bilimsel düşünme becerileriyle donatılmış bir çocuk olarak sunulması; merak etme, gözlem yapma ve veri toplama gibi süreçlere aktif biçimde katılması, çocuk okurlar için güçlü bir rol model oluşturma potansiyeli taşımaktadır. Araştırmanın sonucunda, ilköğretim çağındaki çocukların bilimin doğasına ilişkin bütüncül bir anlayış geliştirebilmesi için, çocuk kitaplarında tematik çeşitliliğin artırılması ve bilimsel içeriklerin daha nitelikli ve bilimin doğası unsurlarını kapsayıcı bir şekilde yapılandırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the storybooks in the“Ege and Gaga Reading Set for First Graders,”included in TRT Children's Library, in terms of the representation of nature of science themes. A qualitative approach was adopted in the study, and the document analysis method was used during the data collection process. The data source of the research consists of ten storybooks in the“Ege and Gaga Reading Set for First Graders.”As a data collection tool, a thematic analysis table developed by İrez (2008) and adapted by the researchers for this study was used. During the analysis process, the presence of the predetermined nature of science themes and components in the storybooks was examined, and how these themes were represented in the books was interpreted through qualitative data. As a result of the research, it was determined that the most frequently represented themes of the nature of science in the examined storybooks were“Observation, Inference, and Theoretical Structures,”“Experimentation,”and“Subjectivity.”On the other hand, it was found that the themes of“Changeability”and“Sociocultural Impact”were either included at a limited level or not at all. In general, it was observed that the storybooks focused on certain components of the nature of science themes and that the existing components were included only in a limited way. Moreover, the fact that the character Ege is presented as a child equipped with scientific thinking skills and actively participates in processes such as curiosity, observation, and data collection indicates his potential to serve as a strong role model for young readers. In conclusion, it is thought that in order for primary school children to develop a holistic understanding of the nature of science, thematic diversity in children's books should be increased, and scientific content should be structured in a more qualified and inclusive manner that encompasses the elements of the nature of science.