Sağlık hizmetleri sunumunda bir iletişim modeli önerisi: Denge ile iletişim modeli, kuram ve uygulama
A communication model proposal in healthcare delivery: The denge communication model, theory and practice
  1. Tez No: 975850
  2. Yazar: MEHMET SALİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GİRAY ANKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Askeri Sağlık Hizmetleri, Military Health Services
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sağlık personellerinin iletişim ve empati düzeylerinin, hasta memnuniyeti ve hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek ve bu kapsamda geliştirilen DENGE ile İletişim Modeli'nin uygulanabilirliğini ve etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada, iletişim ve empati becerilerinin sağlık kurumlarında hasta odaklı yaklaşıma ve hizmet kalitesine olan katkısı belirlenmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde tam sayım yöntemine göre belirlenmiş 129 hasta ve 245 sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri çalışma kapsamında oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Hasta Memnuniyet Anketi ile Jefferson Empati Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada iki aşamalı veri toplama süreci izlenmiştir; önce sağlık çalışanlarına empati ölçeği, hastalara ise memnuniyet anketi uygulanmıştır. Akabinde DENGE ile İletişim Modeli'ne dayalı eğitimler gerçekleştirilmiş ve eğitim sonrasında aynı ölçümler tekrarlanmıştır. Toplam veriler SPSS programında analiz edilmiş; değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede t-testi, Kruskal-Wallis, Pearson korelasyonu ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmanın bulguları, sağlık personelinin yüksek empati ve iletişim becerilerinin hasta memnuniyeti ve hizmet kalitesini anlamlı düzeyde artırdığını göstermiştir. Empati düzeyleri, cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim gibi demografik faktörlere göre farklılık göstermektedir. Hastalar, sağlık hizmetlerinden genel olarak memnun olup bu memnuniyetin sağlık personelinin empatik ve etkili iletişimiyle doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, DENGE ile İletişim Modeli'nin hasta memnuniyeti ve hizmet kalitesini olumlu yönde geliştirdiği saptanmıştır. Sonuç: Çalışma, sağlık kurumlarında etkili iletişim ve empatiye dayalı olarak geliştirilen DENGE ile İletişim Modeli'nin sağlık kurumlarında hasta memnuniyetini ve hizmet kalitesini artırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Modelin sistematik uygulanmasının, iletişimi ve iş birliğini güçlendirerek hasta odaklı hizmet sunumunu destekleyeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of healthcare professionals' communication and empathy levels on patient satisfaction and service quality, and to evaluate the applicability and effectiveness of the“DENGE Communication Model”developed within this context. The study seeks to determine the contribution of communication and empathy skills to a patient-centered approach and service quality in healthcare institutions. Materials and Methods: This study was conducted at the Urology Clinic of University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital with 129 patients and 245 healthcare personnel. Data were collected using a Demographic Information Form, the Patient Satisfaction Questionnaire, and the Jefferson Scale of Empathy. The study was carried out in two phases: in the first phase, the empathy scale was administered to healthcare professionals and the satisfaction questionnaire to patients. Subsequently, training based on the DENGE Communication Model was provided, and the same measurements were repeated after the training. Statistical evaluations were conducted with t-tests, Kruskal-Wallis, Pearson correlation, and ANOVA tests. Results: The findings indicated that high levels of empathy and communication skills among healthcare personnel significantly increased patient satisfaction and perceived service quality. Empathy levels varied significantly based on demographic factors such as gender, age, marital status, and education level. Patients were generally satisfied with the healthcare services, and this satisfaction was directly linked to the empathetic and effective communication of the healthcare staff. Additionally, the DENGE Communication Model was found to significantly improve both patient satisfaction and service quality. Conclusion: The study revealed that the DENGE Communication Model is an effective method for increasing patient satisfaction and service quality in healthcare institutions. It is anticipated that the systematic implementation of this model will strengthen communication and cooperation processes, thereby supporting patient-centered service delivery.