Olumlu ve olumsuz geri bildirimin basketbolcularda psikofizyolojik toparlanmaya etkisi
Effects of positive and negative feedback on psychophysiological recovery in basketball players
  1. Tez No: 975856
  2. Yazar: GÖRKEM DİLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, rekreatif olarak basketbol sporu ile uğraşan üniversite öğrencilerinin olumlu ve olumsuz geri bildirim ve psikofizyolojik toparlanma ilişkisinin; basketbolda şut beceri testi bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini rekreatif olarak basketbol sporu ile uğraşan 18 yaş ve üzeri 30 erkek (N=30) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Kalp atım hızı değişkenliği ölçümü, BioTrace+ Nexus-10 cihazı ve ilgili eklentileri ile cihazın kendi yazılımı kullanılarak yapılmıştır. KAHD parametrelerinin ölçümlerinde kontrol grubuna geri bildirim verilmeden ölçüm yaptıktan sonra olumlu ve olumsuz geri bildirim gruplarına olumlu ve olumsuz geri bildirim koşulu altında aynı ölçümler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda olumlu ve olumsuz geri bildirimin psikofizyolojik toparlanma üzerinde etkilerinin anlamlı olduğu gözlenmiştir (p<0.05). Elde edilen bilgiler ışığında sonuçlar tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between positive and negative feedback and psychophysiological recovery in university students who engage in recreational basketball, within the context of a basketball shooting skill test. The sample of the study consisted of 30 male university students (N = 30) aged 18 and over, who participate in recreational basketball. Heart rate variability (HRV) was measured using the BioTrace+ Nexus-10 device and its associated software and accessories. During the HRV measurements, the control group was assessed without receiving any feedback, while the positive and negative feedback groups were assessed under their respective feedback conditions. The findings of the study indicated that both positive and negative feedback had significant effects on psychophysiological recovery (p<0.05). Based on the results, the findings were discussed and recommendations for future research were provided.