Polikistik over sendromu (PKOS) tanılı hastalarda aralıklı oruç diyet uygulamalarının ağırlık kaybı, yaşam kalitesi ve fizikselaktiviteye etkisi
Effects of intermittent fasting diet applications on weight loss, quality of life and physical activity in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 975857
  2. Yazar: ERCAN NAŞİT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DERYA İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), hormonal dengesizlikler sonucu gelişen, üreme ve metabolik sağlık üzerinde önemli etkiler yaratan yaygın bir bozukluktur. Bu çalışmanın amacı, PKOS tanısı almış kadınlarda aralıklı oruç diyetinin etkilerini incelemektir. Deneysel bir tasarımda, 16:8 aralıklı oruç yöntemi uygulanan deney grubu ile zaman kısıtlaması olmadan beslenme düzeni uygulanan kontrol grubunun sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmaya toplam 84 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmanın deney grubunda vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresinde anlamlı azalmalar gözlenmiştir (p<0,001). Ayrıca deney grubunun günlük protein alımı, 83,24 ± 7,00 gram ile kontrol grubuna kıyasla (68,57 ± 3,87 gram) istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Yaşam kalitesi açısından, PKOSQ-50 toplam puanı deney grubunda müdahale öncesi 135,95 ± 8,43 iken, müdahale sonrası 118,74 ± 12,36'ya düşerek yaşam kalitesinde anlamlı bir iyileşme sağlamıştır (p<0,001). Buna karşın, fiziksel aktivite düzeyleri (UFAA toplam skorları) açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,679). Sonuç olarak, aralıklı oruç diyeti PKOS'lu bireylerde kilo yönetimi, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesinde anlamlı iyileşmelere yol açmıştır. Ancak diyetin sürdürülebilirliği ve uzun vadeli etkileri açısından daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a common disorder resulting from hormonal imbalances, with significant effects on reproductive and metabolic health. The aim of this study was to examine the effects of an intermittent fasting diet in women diagnosed with PCOS. In this experimental design, outcomes of an intervention group following the 16:8 intermittent fasting method were compared with those of a control group following a diet without time restrictions. A total of 84 participants were included in the study. In the intervention group, significant reductions were observed in body weight, BMI, body fat percentage, waist circumference, and hip circumference (p<0.001). Additionally, the daily protein intake of the intervention group (83.24 ± 7.00 grams) was found to be significantly higher than that of the control group (68.57 ± 3.87 grams) (p<0.001). In terms of quality of life, the PCOSQ-50 total score in the intervention group decreased from 135.95 ± 8.43 before the intervention to 118.74 ± 12.36 after the intervention, indicating a significant improvement in quality of life (p<0.001). On the other hand, no significant difference was observed between the groups in terms of physical activity levels (UFAA total scores) (p=0,679). In conclusion, the intermittent fasting diet led to significant improvements in weight management, body composition, and quality of life in individuals with PCOS. However, further research is needed to assess the long-term effects and sustainability of the diet.