Taklit ayakkabıların sembolik tüketiminde tüketici davranışları
Consumer behaviors in the symbolic consumption of counterfeit shoes
  1. Tez No: 975858
  2. Yazar: ASİYE KEMİKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketim olgusu, marka sembolleriyle bireyin kendini özdeşleştirdiği, istek ve arzuların ön plana çıktığı, nesnelerin gösterge değeriyle tüketildiği bir anlayışa dayanmaktadır. Tüketim eyleminde bireyi pasif konuma indirgeyen bu görüş, gündelik hayat teorisyenlerine göre yanlıştır. De Certeau'ya göre, erk sahibinin kullandığı güç olan stratejiye karşılık sıradan insanların günlük hayatta geliştirdikleri hileler olarak adlandırdığı taktikler, bireyin tüketim eylemini gerçekleştirirken kullandığı en önemli araçtır. Bu çalışmada güç sahibinin kullandığı strateji, kitle iletişim araçlarıyla küresel çapta bilinirlik kazanan popüler ayakkabı markalarıdır. Marka ayakkabılara karşı tüketici ve satıcıların taklit ayakkabılara yönelmesi taktik olarak ele alınmaktadır. Mevcut çalışmada, tüketicilerin gündelik hayatta kitle iletişim araçlarından veya sosyal çevrelerinden duydukları marka bilgisine karşı pasif olmadıklarını, alışveriş eylemlerinin belirli bir sorgulamayı gerektirdiğini ve tüketim faaliyetlerinde aktif olduklarını göstermek amaçlanmaktadır. Çalışma taklit marka ayakkabı kullanıcısı tüketicilerden 16 kişi, ayakkabı satıcılarından 10 kişi olarak belirlenen iki grupla 11 sorudan oluşan görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen sonuçlar,“maxqda”programında içerik analizi tekniğiyle satıcı ve tüketici perspektifinde karşılaştırmalı olarak strateji ve taktik bağlamında değerlendirilmiştir. Görüşmeler sonucunda tüketicilerin markaların yüksek ücret ve sembolik değer stratejilerine karşı ucuz taklit ayakkabılar üzerinden markanın sembolik değerini kullanarak giyim ihtiyaçlarını karşıladıkları görülmektedir. Taklit ayakkabı satın alma davranışında ürünün ucuz olması tek neden değildir. Fiyat dışında taklitlerin orijinal ayakkabılara göre daha özensiz kullanıldığı, zorlu işlerde giyilmek üzere tek kullanımlık ürünler olarak görüldüğü belirlenmiştir. Tüketici, tüketim içerikli mesajlara karşı doğrudan alışveriş eyleminde bulunan pasif bir tutuma sahip değildir, belirli taktikler kullanarak faillik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the phenomenon of consumption is based on an understanding where individuals identify themselves with brand symbols, desires and wants come to the forefront, and objects are consumed for their symbolic value. This view, which reduces the individual to a passive position in the act of consumption, is considered incorrect by theorists of everyday life. According to De Certeau, in contrast to the strategy employed by those in power, the tactics which he defines as tricks developed by ordinary people. In this study, the strategy used by those in power refers to popular shoe brands that have gained global recognition through mass communication tools. The tendency of consumers and sellers to turn to counterfeit shoes instead of branded ones is considered a tactic. The study aims to demonstrate that consumers are not passive toward the brand information they receive through mass media or their social environment in daily life, that their shopping behaviors involve a certain level of questioning, and that. The study was conducted using an interview technique consisting of 11 questions with two groups: 16 consumers who use counterfeit brand shoes and 10 shoe sellers. The results obtained from the interviews were analyzed using content analysis through the“maxqda”software, and were evaluated in the context of strategy and tactics from both seller and consumer perspectives. The findings show that consumers respond to brand strategies of high prices and symbolic value by using the symbolic value of counterfeit shoes to meet their clothing needs. Low price is not the only reason behind the behavior of purchasing counterfeit shoes. It has been determined that, apart from the price, counterfeits are used more carelessly than original shoes and are regarded as disposable products to be worn for demanding work. The consumer who takes direct shopping action against the messages containing consumer content he does not have a passive attitude, they are acting out by using certain tactics.