İç mekânların uyandırdığı duyguların örnek daireler üzerinden araştırılması
Investigating the emotions evoked by interior spaces through show flats
  1. Tez No: 975862
  2. Yazar: ELÇİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Tasarımcıların sadece kullanışlı ve işlevsel değil, aynı zamanda duyguları tetikleyen ürünler yaratmaları son 20 yıldır duygusal tasarım kavramı olarak ele alınmaktadır. Öncelikle endüstriyel ürün ve otomotiv tasarımı alanlarında gelişen duygusal tasarım alanında iç mekânlar ile de ilgili çalışmalar olduğu, ancak iç mekânların bir bütün olarak ele alınmadığı; aydınlatma, form, renk gibi tek bir iç mimari unsurun uyandırdığı duyguların incelendiği ve başka disiplinlerde kullanılan duygu kelimeleri ve modellerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışma günümüzde tüketilebilir birer ürün haline gelen iç mekânların ne türlü duygular uyandırdığını ve bu duyguların nasıl ifade edildiğini araştırmaktadır. Bu amaçla konut projelerinin pazarlanması için tasarlanan örnek daireler üzerinden gidilerek, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019-2023 yılları arasında en çok birinci el konut satışı yapılan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Aydın, Adana, Kayseri, Samsun, Tekirdağ ve Şanlıurfa illerinde yapılan konut projelerinin web siteleri ve sosyal medya hesapları iki yıllık bir süre içinde taranmış, en büyük alanın ayrıldığı ve pazarlamada ön plana çıktığı görülen toplam 490 örnek daire yaşam mekânı görseline ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılmak üzere belirlenen 9 görsel, konuya yatkınlıkları sebebiyle iç mimarlık lisans öğrencilerinden seçilen 40 katılımcıya gösterilerek yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, katılımcılarda uyandırdığı duygular kaydedilmiş, elde edilen veri nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. İç mekanların olumlu ve olumsuz duygular oluşturduğu; bir kısmının literatürde yer alan duygu kelimeleri ile ifade edildiği, ancak diğer kısmının 8 farklı türde benzetme yoluyla ifade edildiği, temel tasarım prensiplerinden düzen, uyum, bütünlük ve dengenin olumlu duygular oluşmasında etkin olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the past 20 years, the concept of emotional design has been studied, with designers creating products that are not only useful and functional but also evoke emotions. While the field of emotional design, which has developed primarily in the fields of industrial product and automotive design, has also explored studies on interior spaces, it appears that interiors are not considered holistically; instead, the emotions evoked by single interior architectural elements such as lighting, form, and color are examined, and emotion vocabulary and models used in other disciplines are employed. This study explores the kinds of emotions that interior spaces, now consumables, evoke and how these emotions are expressed. For this purpose, by going through the show flats designed for the marketing of housing projects, the websites and social media accounts of housing projects built in the provinces of Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya, Bursa, Mersin, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Aydın, Adana, Kayseri, Samsun, Tekirdağ and Şanlıurfa, where the most new house sales were made between 2019 and 2023 according to the data of the Turkish Statistical Institute, were scanned over a two-year period. A total of 490 visuals of show flat living spaces, which were found to have the largest area allocated and to be prominent in marketing, were reached. Within the scope of the research 9 visuals determined were shown to 40 participants selected from interior architecture undergraduate students due to their aptitude for the subject, semi-structured interviews were conducted, the emotions aroused by the participants were recorded and the obtained data was analyzed using the content analysis technique, which is a qualitative research method. It has been determined that interior spaces evoke positive and negative emotions; It has been found that some emotions are expressed with emotion words already in the literature, but the others are expressed through 8 different types of analogies, and that the basic design principles of order, harmony, unity and balance are effective in creating positive emotions.