Ofset baskıda kullanılan blanketler ve kullanım alanları
Blanket used in offset printing and using areas
- Tez No: 97589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Ofset baskı sistemi endirek bir baskı yöntemidir. Kalıp üzerinde oluşan görüntü, önce blankete geçer, blanketten de baskı materyaline basılır. Bun dan dolayı ofset baskı için blanket ve basılacak işe uygun blanket seçimi çok önemlidir. Bu seçim basılacak işin özelliğine (tire, tramlı, zeminli, yüksek, tram sıklığı içeren v.s.) göre seçilmesinin yanmda, makinenin tabaka veya bo bin şeklinde materyale baskı yapması ve saatlik baskı hızına göre de değişik lik arz eder. Tezimde; ofset baskıda kullanılan blanketlerin; katmanları ve bunların özellikleri, işe uygun seçimi, besleme kuralları ve beslemede kullanılan mal zemeler ve makineye takılırken dikkat edilmesi gereken hususlar, bakımı, ya rattığı hatalar ve çözüm yöntemleri anlatılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Offset printing is an indirect printing method. The image created on the mould passes onto the blanket first. Then, it is printed on the printing materi al. For this reason, blanket and the choice of a suitable for blanket the work to print is extremely important. This choice may vary dependig on the work to print (sewing cotton, with tram, with background, hig, including tram tigh tness etc.) on the machine that squeezes the material in the form of coating or spool and also on the printig speed per hour. Concerning the blankets used in offset printing ; the layers and their pe- cularities, the right choice of them for the work, feeding regulations and the materials used for feeding and important insructions to install them into the machine, its maintenance, probable problems and the methods to solve these problems were explained in my thesis. Ill