Tohum üretim yeri ve fraksiyonlarının şeker parcarı tohumluk özellikleri ile verim ve kalitesine etkisi
The Effect of seed production place and fractions on seed specification, yield and quality of sugar beet
- Tez No: 97588
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOHUM ÜRETİM YERİ ve FRAKSİYONLARININ ŞEKER PANCARI (Beta vulgaris ssp. saccharifera L.) TOHUMLUK ÖZELLİKLERİ İLE VERİM ve KALİTESİNE ETKİLERİ Tulga KESKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celâl ER Jüri: Prof. Dr. Celâl ER Prof. Dr. Orhan ASLAN Prof. Dr. Nilgun BAYRAKTAR Bu çalışma tohum üretim yeri ve fraksiyonlarının şeker pancarı tohumluk özellikleri ile verim ve kaliteye etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede materyal olarak Fiona çeşidinin tohumluğu kullanılmıştır. Fiona Türkiye'de en fazla ekimi yapılan şeker pancarı çeşididir. Bu denemede, Pan Tohum Islah A.Ş. tarafından Bolu, Yeniçağa, Sungurlu, Suluova, Merzifon 1 (Merzifon'da üretilen Suluova'da işlenen), Merzifon 2 (Merzifon'da üretilen Bolu'da işlenen), KWS'in Almanya'da ürettiği ve Tohum İşleme Fabrikası'na gelen tohumlukların karışımından alınan Fiona çeşidi kullanılmıştır. Değişik ekolojik bölgelerde üretilen şeker pancarı tohumlukları ön elemeden geçirilerek, partileri temsil edecek şekilde örnekler alınmıştır. Alınana örnek tohumluklar 3.5-4.5 mm, 4.5 mm üstü (elek üstü) ve bunların karışımı olan 3 fraksiyona ayrılmıştır. I.S.T.A kurallarına göre tohumlukların sürme hızı, çimlenme gücü, 1000 tohum ağırlıkları tespit edilmiştir. Gruplandırılan tohumluklar tesadüf blokları deneme deseninde, 1997 ve 1998 yıllarında T.Ş.F.A.Ş. Şeker Enstitüsü Ilgın Deneme tstasyonu'nda ekilmiştir. 1997 ve 1998 yıllarının birleştirme sonuçlarına göre, pancar verimimde 0.01**, arıtılmış şeker veriminde ise 0.05* seviyesinde istatistiki olarak önemli fark olduğu tespit edilmiştir. Deneme sonuçlarına göre, değişik ekolojilerde üretilen tohumlukların verim ve kalite değerleri arasında fark olduğu ancak üretim bölgelerinin fraksiyonları arasında fark olmadığı söylenebilir. 2000, 55 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, pancar verimi, arıtılmış şeker verimi, tohum üretim yeri, fraksiyon, çimlenme gücü, sürme hızı, 1000 tohum ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE EFFECT OF SEED PRODUCTION PLACE and FRACTIONS on SEED SPECIFICATIONS, YIELD and QUALITY of SUGAR BEET (Beta vulgaris ssp. saccharifera L.) Tulga KESKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof Dr. Celâl ER Jury: Prof Dr. Celâl ER Prof Dr. Orhan ASIAN Prof Dr. Nilgün BAYRAKTAR This work was carried out to determine the effects of seed production area and fractions on sugar beet seed properties and yield and quality. Seeds of cultivar Fiona, which was most widely cultivated variety in Turkey, was used in our experiment. In this experiment a mixture of Fiona seed obtained from eight different sources was used. The sources were seeds produced by Pan Tohum Islah Co. in Bolu, Yeniçağa, Sungurlu, Suluova, Merzifon 1 (produced in Merzifon and processed in Suluova), Merzifon 2 (produced in Merzifon and processed in Bolu), seeds produced by KWS in Germany and seeds processed by seeds processing factory in Etimesgut, Ankara. Sugar beet seeds produced in different ecological areas pre-sieved and representative samples were taken. Sample seeds were divided into three fractions; namely 3.5-4.5 mm, over 4.5 mm (over sieve) and mixture of them. Germination speed, vigourity and 1000 seed weight were determined according to I.S.T.A. regulations. Grouped seeds were sown at Turkish Sugar Factory Co. Sugar Institute Ilgın Experimental Station in 1997 and 1998 in a randomised block design experiment. According to combined results of 1997 and 1998 significant differences were found in beet yield at p=0.01 and purified sugar yield at p=0.05. Experimental results indicate that there were differences between seeds produced in different ecologies in terms of yield and quality parameters but no differences between fractions of different areas. 2000, 55 pages KEY WORDS: Sugar beet, beet yield, purified sugar yield, seed production area, fraction, vigourity, germination speed, 1000 seed weight ii