Asenkron motorların frekans değiştiricilerle hız kontrolü
The Speed control of induction motors with frequency converter
- Tez No: 97590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET ASENKRON MOTORLARIN FREKANS DEĞİŞTİRİCİLERLE HIZ KONTROLÜ Asenkron motorlar endüstride en çok kullanılan elektrik motorlarıdır. Asenkron jtorlar; kolay üretilirler, basit ve dayanıklı yapıdadırlar, maliyetleri düşüktür, güvenilirlikleri verimleri yüksektir, bakım maliyetleri düşüktür, az arıza yaparlar işletme maliyetleri şüktür, zor koşullarda kullanıma uygundur, değişik hız seçenekleri vardır, standart dizayna tiptirler. Fakat hız ayarları DA motorları kadar kolay değildir. Asenkron motorun lvız denetiminde kullanılan yöntemler şekil: I. de gösterilmiştir. ASENKRON MOTOR HIZ DENETİMİ ı - : - atoru sabit frekanslı. kaynaktan besleme tator ) 1 (Rotor) i Statoru değişken frekanslı bir kaynaktan besleme Doğrudan frekans değiştirici 1 Ara devreli frekans değiştirici Gerilim ara devreli değiştirici Akım ara devreli değiştirici Şekil:!. Asenkron motor hız denetiminde kullanılan güç elektroniği devrelerinin galama alanları. Asenkron motorun hız denetimi için frekans çevirici, doğrultucu, ara devre, inverter, ıntrol ünitelerinden oluşur. Doğrultucu ile şebeke geriliminden doğru gerilim elde edilir. Dğrultucudan hemen sonra gelen ara devre bir kondansatör (bobin) grubudur. Amacı doğru rilimi filtre etmek ve motorun reaktif güç gereksinimlerini karşılamaktır, inverter ise bu ığru gerilimden frekansı ve gerilimi ayarlanabilir çıkış oluşturur. Kontrol devresi ise değişken nlik ve frekanstaki işaretlerin elde edilmesidir. Şekil: 2. Frekans değiştirici ilke şeması İnverterin çalışma ilkesi anahtar modeli ile şekil-3 te gösterilmiştir. Uygulamada anahtar arak yarı iletkenlerden yararlanılır. Asenkron motora giden her bir fazdaki iki anahtardan biri palı iken diğeri açık olacak şekilde çalışırlar. Bir fazdaki anahtarlardan her biri yanm periyot -III-boyunca kapalı kalır, diğer yarım periyotta ise diğer anahtar kapanır. Diğer fazlardaki anahtar ise aynı işaretleri 1 20 derecelik farkla tekrarlar. t U K < v w Şekil: 3. Invert er in anahtar modeli Belirli bir frekanstaki AA kaynağından denetlenebilen daha düşük bir frekansta AA elde etmekte kullanılan güç elektroniği devrelerine doğrudan frekans değiştiriciler denir. Çalışma ilkesi pozitif ve negatif gruptaki tristörlerin belirli periyodik bir düzen altında tetiklenmesi ilkesine dayanır. Tcliklcmc açısının periyodik değişimi genellikle düşük frekansta bir sinüs eğrisinin tetikleme devresinde bir referans işareti olarak kullanılması ile sağlanır. Tl T4 $ekil:4. Doğrudan frekans değiştirici a) Bir fazlı doğrudan frekans değiştiricinin devre yapısı Tl, J'3.-pozitif, T 2, T4 negatif grup. b) Üç fazlı çıkışta dalga biçimi -IV-
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SPEED CONTROL OF INDUCTION MOTORS WITH FREQUENCY CONVERTER The induction motor is the most widely used electrical motor type in industry. Induction motors are very usefil and comman because of it is features easy to produce, simple and strong construction, low purchasing price, high reliability, high efficiency, low maintanence costs, low operating costs, suitability for using in difficult environments and conditions, several speed options and of course standardized design. But speed adjustment of the induction motors on the other hand is not as easy as DC. motors. The methods of speed control of induction motors are shown in figure: 1. INDUCTION MOTOR SPEED CONTROL Constant Frequency Supply Variable Frequency Supply (Stator ) 1 (Rotor) Cycloconverter 1 D.C. Linked Converter Voltage Source Inverter Current Source Inverter Figure: 1. Speed control methods. A frequency converter consists of four parts. These are rectifier, intermediate circuit, inverter and control units. The first part on the supply side is a rectifier. In the intermediate circuit the pulsating D.C. voltage produced by a rectifier is filtered in a LC low-pass filter. The third part is an inverter which uses D.C. current or voltage from the intermediate circuit to produce on A.C. current or voltage of the desired frequency. The control unit obtains the signals of variable amplits and frequency. ® Figure: 2. Block diagram of frequency converter. The operation of the inverter can be illustrated by the switch model shown in figure: 3. In practice, semiconductor switches are used. These two switches connected to induction motor, works as one of it is on, another is off position. One of the switches in a phase is off fora half period, for another half period the other switch will be in off position. So the switch in another phase repeats the same signs with 120 degrees difference. + t XJ X v w Figur:3. Switch model of an inverter. A cycloconverter is a circuit which converts to lower frequency A.C. from a determined frequency A.C. from determined frequency A.C. source. Operating principle is based on the pulsating principle of pozitive and negative grouped thyristors with a determined periodic method. -9 Tl T2 - YÜK T3 T4 Figure:4. Cycloconverter. a). Construction of circuit of phase cycloconverter. b). Wave illustration at three phase output.