Elektrikli araçların yol ile hava koşulları odaklı şarj maliyeti optimizasyonu ve karşılaştırmalı analizi
Optimization of charging costs of electric vehicles based on road and weather conditions and comparative analysis
- Tez No: 975905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT FURAT, DR. AHMET BEŞKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar, trafikte petrol yakıtlı araçların yerini aldıkça beraberinde gelen birçok problemin de çözümü için çalışmalar yapılmaktadır. Şarj maliyeti optimizasyonu, bu problemler arasında farklı sorunların ortak çözümünü içeren önemli bir problemdir. Bu çalışmada, sadece elektrikli araç sahiplerinin değil tüm araç sahiplerinin önem verdiği yolculuk maliyetini en aza indirmek için gerekli şarj planlaması üzerine bir optimizasyon yöntemi önerilmiştir. Elektrikli araçların enerji tüketimini etkileyen, yol ve hava koşulları literatürde verilen ölçümler sonucu yayınlanan değerler ile örnek bir güzergâh üzerinde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile İstanbul'dan İskenderun'a belirlenen bir güzergahta giden bir elektrikli araç için güzergahı üzerinde bulunan istasyonlar güncel fiyatları ile şarj optimizasyonunda değerlendirilmiştir. Beş farklı segmentten seçilen elektrikli araçlar farklı başlangıç şarj oranları ile optimize edilmiş ve en düşük maliyet için hangi istasyondan hangi miktarda enerji alması gerektiği bulunmuştur. Optimizasyonda araçların gerçek tüketim verileri ve şarj istasyonlarının güncel birim fiyatları kullanılmıştır. Son olarak, her bir elektrikli araç segmenti için birer benzinli ve dizel motorlu aracın aynı güzergahta şehirlerarası yakıt tüketimi maliyeti bulunmuş ve optimize edilmiş elektrikli aracın maliyeti karşılaştırılmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As electric vehicles replace gasoline-powered vehicles on the roads, efforts are being made to address the numerous challenges associated with them. Charging cost optimization is an important issue that involves finding common solutions to different problems. In this study, an optimization method for charging plans is proposed to minimize travel costs, which are essential not only for electric vehicle owners but for all vehicle owners. The energy consumption of electric vehicles, which is influenced by road and weather conditions, was analyzed on a sample route using values published in the literature based on measurements. The results obtained were used to evaluate charging optimization for an electric vehicle traveling from Istanbul to Iskenderun, considering the stations along the route and their current prices. Electric vehicles selected from five different segments were optimized with different initial charge rates, and the amount of energy required at each station to achieve the lowest cost was determined. The optimization utilized the vehicles' actual consumption data and the current unit prices of the charging stations. Finally, the inter-city fuel consumption costs of gasoline and diesel-powered vehicles on the same route were calculated for each electric vehicle segment, and a comparative analysis of the optimized electric vehicle's cost was conducted.