Kızılçam orman alanlarında kesimden sonra ağaç köklerinin ortamdan uzaklaştırılmasının çürükçül böcek popülasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of removing tree roots from the environment after cutting on rotary insect population in red pine forest areas
  1. Tez No: 975904
  2. Yazar: İBRAHİM İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT LAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Orman alanlarında kesimden sonra geriye kalan dip kütükler toprağı erozyona karşı koruma, zamanla çürüyerek toprağı başta karbon ve çeşitli elemetler bakımından varsıllaşmasına, çeşitli böcek ve diğer canlılar tarafından yuva, barınak, beslenme gibi birçok amaçla kullanılarak çok önemli ekosistem hizmetleri sunmaktadırlar. Endüstriyel plantasyon sahalarında kesimden sonra geriye kalan dip kütükler iş makinaları ile sökülerek Biyokütle Termik Santrallerinde yakılmaktadır. Bunların alandan uzaklaşması ile dip kütükleri kullanan canlılar yok olmaktadır. Böcekler Nisan ve Ekim aylarında yakalanmış olup çalışma alanlarındaki böcekler elle, atrapla ve çukur tuzak yöntemleri ile yakalanmıştır. Bu tez çalışmasında dip kütükleri barınak, yaşam alanı ve beslenme amacıyla kullanan böceklerin belirlenmesi, bu canlıların alandan kaybolması ile yaşanan kayıpların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 9 adet familya, 17 adet cins ve 34 adet türe ulaşılmıştır. Coleoptera takımına ait 545 adet, Hymenoptera takımına ait 45 adet, Isoptera takımına ait 9 adet ergin birey elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After logging operations in forest areas, the remaining tree stumps provide essential ecosystem services. They protect the soil against erosion, enrich the soil over time through decomposition—especially in terms of carbon and various elements—and serve as shelters, nesting sites, and feeding grounds for various insects and other organisms. In industrial plantation areas, however, these stumps are removed using heavy machinery and burned in biomass thermal power plants. The removal of these stumps leads to the disappearance of the organisms that depend on them. Insects were collected between April and October using hand collection, pitfall traps, and other trapping methods within the study areas. The aim of this thesis is to identify the insect species that use tree stumps for shelter, habitat, and feeding, and to assess the ecological losses that occur when these organisms disappear from the area. As a result of the study, 9 families, 17 genera, and 34 species were identified. A total of 545 adult individuals belonging to the order Coleoptera, 45 to Hymenoptera, and 9 to Isoptera were collected.