From conflict to transition: The role of geopolitical risk in the renewable energy transition
Çatışmadan dönüşüme: Jeopolitik riskin yenilenebilir enerjiye geçiş sürecindeki rolü
  1. Tez No: 975998
  2. Yazar: EMRULLAH VERMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ekonomi, Energy, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, enerji geçişi sadece çevresel politikalar ve teknolojik gelişmelerle şekillenmekle kalmayan, aynı zamanda artan jeopolitik belirsizliklerle daha karmaşık hale gelen bir süreçtir. Dönem dönem ortaya çıkan jeopolitik olaylar ülkeler için hem enerji güvenliği sorunu hem de ekonomik belirsizlikler yaratmaktadır. Jeopolitik riskler bir yandan enerji güvenliği açısından ülkeleri yerli ve temiz enerjilere yönlendirebilirken diğer yandan oluşan belirsizlik yenilenebilir enerji yatırımlarını engelleyebilir. Bu bağlamda jeopolitik risk ve yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki ilişkinin doğrusal olmayan bir yaklaşımla incelenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, jeopolitik riskin yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkisi kuadratik bir yapı oluşturularak analiz edilmektedir. Çalışmanın teorik temeli, enerji talebinin hem endüstriyel hem de hanehalkı düzeyindeki karar alma süreçleri tarafından şekillendirildiği bir mikroekonomik yaklaşıma dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında gelişmiş ve gelişmekte olan 32 ülkenin 1993-2021 yılları arasındaki verileri kullanılmıştır. Çalışmada uygulanan Kesitsel Genişletilmiş Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (CS ARDL) yönteminin bulgularına göre yenilenebilir enerji tüketim oranı ile jeopolitik risk arasındaki ilişki istatiksel olarak hem kısa hem de uzun dönemde anlamlıdır. Dahası, kısa dönemde jeopolitik riskin (GPR) negatif katsayısı ve GPR'in karesinin pozitif katsayısı, yenilenebilir enerji tüketimi ile jeopolitik risk arasında U şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu bulguya göre, jeopolitik riskin yenilenebilir enerji üzerindeki etkisi belirli bir seviyeye kadar negatifken, kritik bir eşiğin aşılmasıyla bu etki pozitife dönmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy transition is a process that is not only shaped by environmental policies and technological developments but also becomes more complex with increasing geopolitical uncertainties. Geopolitical events that occur from time to time create both energy security problems and economic uncertainties for countries. On the one hand, geopolitical risks can lead countries to domestic and clean energies with the motivation of energy security, on the other hand, the resulting uncertainty may prevent renewable energy investments. In this context, it is essential to examine the relationship between geopolitical risk and renewable energy consumption with a non-linear approach. In this study, the impact of geopolitical risk on renewable energy consumption is analyzed by creating a quadratic structure. The theoretical basis of the study is based on a microeconomic approach in which energy demand is shaped by decision-making processes at both industrial and household levels. This thesis uses data from 32 advanced and emerging countries covering the period 1993 to 2021. According to the findings of the Cross-Sectionally Augmented Autoregressive Distributed Lag (CS ARDL) method applied in the study, the relationship between renewable energy consumption and geopolitical risk is statistically significant in both the short and long run. Moreover, the negative coefficient of geopolitical risk (GPR) and the positive coefficient of GPR squared indicate a U-shaped relationship between renewable energy consumption and geopolitical risk in the short run. According to this finding, the effect of geopolitical risk on renewable energy is negative up to a certain level, but this effect turns positive when a critical threshold is exceeded.