Elit güreşçilerde ACTN3 gen polimorfizmi ile atletik performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between ACTN3 gene polymorphism and athletic performance in elite wrestlers
- Tez No: 976024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL BULĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Genetik, Sports, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
El kavrama kuvveti (EKK), fiziksel uygunluğun temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilmekte ve hem klinik uygulamalarda hem de sportif performans değerlendirmelerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ancak, EKK ile genetik varyasyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu bağlamda, mevcut araştırmanın amacı, elit düzeydeki güreşçilerde ACTN3 gen polimorfizmi (rs1815739) ile EKK'a performansı arasındaki potansiyel ilişkiyi araştırmaktır. Mevcut araştırmaya, 18–35 yaş aralığında yer alan 57 elit erkek güreşçi dahil edilmiştir. Güreşçilerin EKK, dijital el dinamometresi ile ölçülmüştür. Genetik analizler için genomik DNA, Invitrogen DNA İzolasyon Kiti kullanılarak oral epitel hücrelerinden izole edilmiş ve genotipleme işlemleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, CT genotipine sahip sporcuların EKK bakımından CC ve TT genotipine sahip güreşçilere kıyasla daha yüksek ortalama değerlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu farklılıklar istatistiksel açıdan anlamlı tespit edilmemiştir (p > 0.05). Mevcut bulgular, ACTN3 rs1815739 gen polimorfizmi ile EKK arasında belirgin bir ilişki olmadığını göstermektedir. Ancak CT genotipine sahip sporcuların daha yüksek ortalama değerlere sahip olması, gelecekte daha geniş örneklemlerle yapılacak araştırmalar için potansiyel bir araştırma alanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Handgrip strength (HGS) is considered one of the fundamental components of physical fitness and is widely used in both clinical applications and sports performance evaluations. However, studies investigating the relationship between HGS and genetic variations are limited. In this context, the aim of the present study is to explore the potential relationship between ACTN3 gene polymorphism (rs1815739) and HGS in elite-level wrestlers. The present study included 57 elite male wrestlers aged between 18 and 35 years. Participants' HGS was measured using a digital hand dynamometer. For genetic analysis, genomic DNA was isolated from oral epithelial cells using the Invitrogen DNA Isolation Kit, and genotyping was performed using the real-time polymerase chain reaction (qPCR) method. The findings revealed that wrestlers with the CT genotype had higher average HGS values compared to those with the CC and TT genotypes. However, these differences were not statistically significant (p > 0.05). These findings indicate that there is no significant association between the ACTN3 rs1815739 gene polymorphism and HGS. However, the higher average values observed in athletes with the CT genotype suggest a potential area for future research with larger sample sizes.