Elit güreşçilerde BDNF gen polimorfizmi ve atletik performans
BDNF gene polymorphism and athletic performance in elite wrestlers
  1. Tez No: 976025
  2. Yazar: SAVAŞ ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL BULĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Genetik, Sports, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
El kavrama kuvveti (EKK), fiziksel uygunluğun temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilmekte olup hem sağlık değerlendirmelerde hem de atletik performans analizlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, EKK ile genetik varyasyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu noktadan hareketle, mevcut araştırmanın amacı, elit düzeydeki güreşçilerde Beyin Kökenli Nörotrofik Faktör (BDNF) genine ait rs6265 polimorfizmi ile EKK performansı arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktır. Yapılan araştırmaya, yaşları 18–35 arasında değişen 56 elit erkek güreşçi dâhil edilmiştir. Güreşçilerin EKK, dijital el dinamometresi kullanılarak standart protokollere uygun şekilde ölçülmüştür. Genetik analizler için ise, oral epitel hücrelerinden Invitrogen DNA İzolasyon Kiti aracılığıyla genomik DNA elde edilmiş ve genotiplendirme işlemleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, GG genotipine sahip güreşçilerin, GA ve AA genotipine sahip güreşçilere kıyasla EKK açısından daha yüksek ortalama değerlere sahip olduğunu göstermiştir. Ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmemiştir (p > 0.05). Sonuç olarak, elde edilen bulgular BDNF rs6265 polimorfizmi ile EKK arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymakla birlikte, GG genotipine sahip güreşçilerin daha yüksek ortalamalara sahip olması, literatürde yer alan bazı bulgularla örtüşmektedir. Bu durum, söz konusu genetik varyantın EKK üzerinde potansiyel bir etkisinin olabileceğine işaret etmekte ve daha geniş örneklem gruplarıyla gerçekleştirilecek ileri araştırmalar için önemli bir veri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Hand Grip Strength (HGS) is considered one of the fundamental components of physical fitness and is widely used in both health assessments and athletic performance analyses. However, studies investigating the relationship between HGS and genetic variations remain quite limited. Based on this, the present study aimed to explore the potential association between the Brain- Derived Neurotrophic Factor (BDNF) gene rs6265 polymorphism and HGS performance in elite- level wrestlers. A total of 56 elite male wrestlers, aged between 18 and 35, participated in the study. The athletes' HGS was measured using a digital hand dynamometer following standard protocols. For genetic analyses, genomic DNA was extracted from oral epithelial cells using the Invitrogen DNA Isolation Kit, and genotyping was performed through real-time polymerase chain reaction (qPCR) methods. The results indicated that wrestlers with the GG genotype had higher average HGS values compared to those with GA and AA genotypes. However, these differences were not statistically significant (p > 0.05). In conclusion, while the findings did not reveal a statistically significant association between the BDNF rs6265 polymorphism and HGS, the observation that individuals with the GG genotype exhibited higher average values is consistent with certain findings in the literature. This suggests a potential influence of this genetic variant on HGS and provides a meaningful foundation for future research with larger sample sizes.