Transhümanizm ve Kimlik: Ramez Naam'ın Nexus Üçlemesi
Transhumanism and Identity: Ramez Naam's Nexus Trilogy
- Tez No: 976059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN, PROF. DR. KUBİLAY GEÇİKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Ramez Naam'ın Nexus Üçlemesi, insanlığın teknoloji sayesinde sınırlarını aştığı ve transhüman bir geleceğe evrildiği bir dünyanın kapılarını aralar. Teknolojinin insan zihniyle bütünleşmesini merkeze alan Üçleme, ileri teknolojilerin insanlığın geleceğini şekillendirmedeki dönüştürücü rolünü toplumsal ve bireysel boyutlarıyla ele alarak derinlemesine inceler. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, Naam'ın bilimkurgu dünyasından yola çıkılarak transhümanizm teması kapsamlı bir biçimde incelenir. İkinci bölümde Naam'ın yaşamı ve edebi kariyeri incelenirken üçüncü bölümde Nexus Üçlemesi'ndeki kolektif kimlik yapısı Sosyal Kimlik Teorisi çerçevesinde analiz edilir ve transhümanist idealler bağlamında kimlik dinamiklerinin dönüşümü tartışılır. Seride yer alan nanoteknolojik ilaçlar, beyin-bilgisayar arayüzleri ve sanal gerçeklik gibi teknolojiler insanın zihinsel ve fiziksel potansiyelini artırır; bu durum kimlik anlayışında yapısal bir değişime yol açar. Bu teknolojiler kimliğin düşünsel, fiziksel ve dijital boyutlarda çeşitli biçimlerde yeniden şekillendiğini göstererek kimlik kavramına ilişkin teorik yaklaşımların yeniden değerlendirilmesini gerekli kılar. Çalışma, Nexus Üçlemesi'ndeki bu teknolojilerin kimlik oluşumu üzerindeki etkisinden hareketle bireylerin kimliklerini tanımlama ve algılama biçimlerini incelemeyi ve gelecekte ortaya çıkabilecek kimlik dönüşümlerine ilişkin eleştirel bir düşünme süreci geliştirmeyi hedefler. Çalışma, John Turner ve Henri Tajfel'in Sosyal Kimlik teorisi çerçevesinde sosyal sınıflandırma, özdeşleştirme, grup içi kayırmacılık ve kıyaslama süreçlerini ele alarak bireylerin kimliklerini grup üyelikleri üzerinden nasıl tanımladıklarını ve sosyal bağlamların grup dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koyar. Sosyal Kimlik Teorisi'nin bakış açısını Naam'ın kurgusal gelecek tasavvuruyla birleştirerek kimlik ve teknoloji kesişiminden doğan sorulara dair derin bir anlayış geliştirmeye çalışır.
Özet (Çeviri)
Ramez Naam's Nexus Trilogy opens the doors to a world where humanity has surpassed its limits through technology and evolved into a transhuman future. Centered on the integration of technology with the human mind, the Trilogy deeply examines the transformative role of advanced technologies in shaping the future of humanity, with its social and individual dimensions. The first part of this three-part study comprehensively examines the theme of transhumanism, drawing on Naam's science fiction world. The second part examines Naam's life and literary career, while the third part analyzes the collective identity structure in the Nexus Trilogy within the framework of Social Identity Theory and discusses the transformation of identity dynamics within the context of transhumanist ideals. Technologies such as nanotechnological drugs, brain-computer interfaces, and virtual reality in the series change people's perceptions of identity by improving their mental capacities. These technologies necessitate a re-evaluation of theoretical approaches to the concept of identity, demonstrating that identity is being reshaped in various ways at intellectual, physical, and digital levels. Based on the impact of these technologies in the Nexus Trilogy on identity formation, the study aims to question the ways people define and perceive their identities and possible identity transformations in the future. The study examines the processes of social classification, identification, in-group favoritism, and comparison within the framework of John Turner and Henri Tajfel's Social Identity Theory and reveals how individuals define their identities through their group memberships and how social contexts shape group dynamics. By combining the perspective of Social Identity Theory with Naam's fictional vision, it aims to develop a deep understanding of the questions arising from the intersection of identity and technology.