Kuzey Marmara Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan bazı maviyemiş çeşitlerinin pomolojik ve kimyasal bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some pomological and chemical properties of some blueberry varieties grown in the Northern Marmara Region
- Tez No: 976070
- Danışmanlar: PROF. VOLKAN OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Maviyemiş, yüksek antioksidan ve antikanserojen özellikleri bakımından dikkat çekici bir meyvedir. 2000 li yılların başından günümüze kadar üretim alanları gittikçe artmış ve tüketimi yaygın hale gelmiştir. 2024 yılında yürütülen bu çalışmada, Bluecrop, Darrow, Patriot ve Duke çeşitlerine ait meyvelerin ilk hasatta derimi yapılmış ve pomolojik ve kimyasal özelliklerine ilişkin incelemeler labaratuvar ortamında yapılmıştır. Meyve ağırlığı açısından en büyük meyveler Duke çeşidinde (1,77 g), en küçük meyveler ise Bluecrop çeşidinde (1,25 g) bulunmuştur. Meyve eni en geniş olan Duke (15,34 mm), en dar olan ise Darrow çeşidinde (13,53 mm) ölçülmüştür. Meyve boyu en uzun Duke çeşidinde (11,5 mm), en kısa ise Bluecrop çeşidinde (10,72 mm) tespit edilmiştir. Parlaklık (L değeri) en yüksek Duke çeşidinde (32.25), en düşük ise Patriot çeşidinde (27.23) ölçülmüştür. Yeşilden kırmızıya doğru olan renk değişimindeki a değeri en yüksek Bluecrop çeşidinde (2.84), en düşük Patriot çeşidinde (2.27) belirlenmiştir. Maviden sarıya doğru olan renk değişimindeki b değeri en yüksek Bluecrop çeşidinde (-3.98), en düşük ise Duke çeşidinde (-6.29) tespit edilmiştir. Asidite (titratable acidity) en yüksek Darrow çeşidinde (%2.97), en düşük ise Duke çeşidinde (%1.26) bulunmuştur. Suda çözünebilen kuru madde (SÇKM) en yüksek Patriot çeşidinde (%11.17), en düşük ise Duke çeşidinde ölçülmüştür. Askorbik asit düzeyi en yüksek Bluecrop çeşidinde (1.38 g/l), en düşük ise Duke çeşidinde (1.14 g/l) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Blueberry is a remarkable fruit with its high antioxidant and anticarcinogenic properties. From the early 2000s to the present, its production areas have increased and its consumption has become widespread. In this study conducted in 2024, fruits of Bluecrop, Darrow, Patriot and Duke varieties were harvested at the first harvest and their pomological and chemical properties were examined in a laboratory environment. In terms of fruit weight, the largest fruits were found in the Duke variety (1.77 g), and the smallest fruits were found in the Bluecrop variety (1.25 g). Fruit width was measured as the widest in Duke (15.34 mm), and the narrowest in Darrow (13.53 mm). Fruit length was determined as the longest in the Duke variety (11.5 mm), and the shortest in the Bluecrop variety (10.72 mm). Brightness (L value) was measured as the highest in the Duke variety (32.25), and the lowest in the Patriot variety (27.23). The a value for the color change from green to red was highest in Bluecrop variety (2.84), and the lowest in Patriot variety (2.27). The b value for the color change from blue to yellow was highest in Bluecrop variety (-3.98), and the lowest in Duke variety (-6.29). Titratable acidity was found to be highest in Darrow variety (2.97%), and the lowest in Duke variety (1.26%). Soluble solids content (SSC) was measured highest in Patriot variety (11.17%), and the lowest in Duke variety. Ascorbic acid level was found to be highest in Bluecrop variety (1.38 g/l), and the lowest in Duke variety (1.14 g/l).