Guiding the next generation: Developing AI-wearables for technical skill development within youth soccer
Gelecek nesle rehberlik: Genç futbolunda teknik beceri gelişimine yönelik yapay zeka destekli giyilebilir teknolojilerin tasarımı
  1. Tez No: 976069
  2. Yazar: JAVAD ALI GOUDARZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yapay zeka destekli giyilebilir cihazların genç futbolunda teknik beceri ve yetenek tanımlamasının gelişimini nasıl daha iyi destekleyebileceğini araştırmaktadır. Endüstriyel tasarım, spor teknolojisi ve oyuncu deneyiminin kesişimine odaklanan çalışma, büyük ölçüde profesyonel rehberlik veya geri bildirime erişim olmadan antrenman yapan eski bir genç oyuncu olarak kişisel geçmişe dayanan otoetnografik bir araştırma yaklaşımı benimsemektedir. Araştırma, genç futbolcuların temel gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesiyle başlamakta, ardından spor akademilerinde ve elit seviye takip sistemlerinde yaygın olarak kullanılan performans göstergelerinin analizi takip etmektedir. Bu çerçeve daha sonra Playermaker giyilebilir cihazını değerlendirmek için kullanılmakta, mevcut özelliklerinin genç futbolcuların antrenman ve performans pratikleriyle ne ölçüde örtüştüğü incelenmektedir. Çalışma, öz-düşünsel yazım, kullanıcı odaklı analiz ve tasarım eleştirisini bir araya getirerek giyilebilir teknolojilerin performans verilerini sunma biçimlerinde, özellikle bağlamsal geri bildirim, antrenman dengesi ve ilerlemenin zaman içindeki aktarımıyla ilgili belirli sınırlılıkları ortaya koymaktadır. Tez, mevcut araçların genellikle anlamlı içgörülerden ziyade veri toplamaya öncelik verdiğini ve bu nedenle genç oyuncuların metrikleri eyleme nasıl dönüştüreceklerinden emin olamadıklarını savunmaktadır. Bu bulgulara dayanarak, çalışma, kişiselleştirilmiş geri bildirim, daha iyi trend görselleştirme ve farklı yaş grupları ve pozisyonlardaki oyuncular için daha kullanışlı kıyaslama araçlarına vurgu yaparak, gelecekteki giyilebilir sistemler için tasarım önerileri sunmaktadır. Kişisel deneyim ile tasarım araştırmasını ilişkilendirerek, bu tez, genç futbolunda giyilebilir teknolojilerin daha etkili ve kullanıcı dostu bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how AI-powered wearable devices can better support the development of technical skill and talent identification in youth football. Focusing on the intersection of industrial design, sport technology, and player experience, the study takes an autoethnographic research approach grounded in my personal background as a former youth player who trained largely without access to professional guidance or feedback. The research begins by identifying key developmental needs of young footballers, followed by an analysis of performance indicators commonly used in sports academies and elite-level tracking systems. This framework is then used to evaluate the Playermaker wearable device, assessing how its current features align with the practical realities of youth training and performance. Through a combination of reflective writing, user-centered analysis, and design critique, the study identifies specific limitations in how wearables currently present performance data, particularly around contextual feedback, training balance, and the communication of progress over time. The thesis argues that existing tools often prioritize data collection over meaningful insight, leaving young players unsure how to translate metrics into action. Based on these findings, the study offers design suggestions for future wearable systems, emphasizing personalized feedback, better trend visualization, and more useful benchmarking tools for players in different age groups and positions. By connecting personal experience with design research, this thesis aims to contribute to more effective and user-aware development of wearable technologies in youth football.