Boksörlerde temel psikolojik ihtiyaçlar ile sporcu bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between basic psychological needs and athlete commitment in boxers
- Tez No: 976075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, boksörlerin temel psikolojik ihtiyaçları ile sporcu bağlılığı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin demografik değişkenler bağlamında nasıl farklılık gösterdiğini analiz etmektir. Bu doğrultuda, 2025 yılı itibarıyla aktif olarak boks sporunu icra eden 282 sporcu, araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde, katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Egzersizde Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ve Sporcu Bağlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler; yüzde ve frekans dağılımları, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel yöntemler aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Egzersizde Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği kapsamında, milli sporcu olma durumu değişkenine ilişkin anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Buna karşılık; cinsiyet, yaş, spor yaşı ve algılanan gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıkların ve ilişkilerin mevcut olduğu belirlenmiştir. Sporcu Bağlılığı Ölçeği bağlamında yapılan analizlerde ise; cinsiyet ve milli sporcu olma durumu değişkenlerine ilişkin anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yaş ve spor yaşı değişkenleri ile sporcu bağlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenirken, algılanan gelir düzeyi değişkeni açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak, ölçekler arası korelasyon analizleri sonucunda, Egzersizde Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ile Sporcu Bağlılığı Ölçeği arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu bulgu, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının sporcu bağlılığını olumlu yönde etkileyebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the relationship between the basic psychological needs of boxers and their athlete commitment levels and to analyze how this relationship varies in the context of demographic variables. Accordingly, 282 athletes who have been actively practicing the sport of boxing as of 2025 constitute the sample group of the research. In the research process, relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was adopted. In the data collection process, the Personal Information Form, Basic Psychological Needs Scale in Exercise and Athlete Commitment Scale were applied to the participants. The obtained data were analyzed through statistical methods such as percentage and frequency distributions, Pearson correlation analysis, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). The research findings revealed that there was no significant difference in terms of the variable of being a national athlete within the scope of the Basic Psychological Needs Scale in Exercise. On the other hand, it was determined that significant differences and relationships existed according to the variables of gender, age, age in sport and perceived income level. In the analyses made in the context of the Athlete Commitment Scale; No significant differences were found regarding the variables of gender and national athlete status. While no significant relationship was found between the variables of age and athletic age and athlete commitment, significant differences were found for the variable of perceived income level. Finally, inter-scale correlation analyses revealed a moderate and positive relationship between the Basic Psychological Needs in Exercise Scale and the Athlete Commitment Scale. This finding suggests that meeting basic psychological needs can positively impact athlete commitment.