Muhasebe meslek mensuplarının bağımsız denetim alanındaki güncel gelişmelere bakış açıları :Sivas ili örneği
Perspectives of professional accountants on current developments in the field of independent auditing: The Sivas province example
  1. Tez No: 976086
  2. Yazar: HİLAL GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Muhasebenin doğal yapısı gereği karmaşık olması ve gerçekleşen sistem değişiklikleri finansal raporlama süreçlerinde çeşitli hatalar barındırabilir. Finansal tabloların gerçeği yansıtması karar vericiler için önemli bir unsurdur. Yararlanılan finansal tabloların gerçeği yansıtıp yansıtmaması ise yapılacak denetimler ile mümkün hale gelebilir. Bu açıdan denetleme faaliyetlerini yerine getirecek olan meslek mensuplarının bağımsız denetime ilgili olması ,gerekli mesleki bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Bu araştırma, Sivas ilinde aktif faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının bağımsız denetime ilişkin görüşlerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda meslek mensupları ile yüz yüze görüşülerek 204 meslek mensubunun katılımıyla elde edilen anket verileri SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcılar muhasebe mesleğinin bağımsız denetimle etkileşimi, denetimin işletmelere katkıları ve güncel konulara ilişkin ifadeler için genel olarak“kesinlikle katılıyorum”düzeyinde görüş bildirmişlerdir. Ancak,“Ülkemizde mesleki seminerler yeterlidir”ve“Meslek mensupları teknolojiyi etkili kullanmaktadır”gibi ifadelere“kesinlikle katılmıyorum”düzeyinde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Bu durum, meslek mensuplarının vizyoner bir bakış açısına sahip olduğunu, ancak mevcut mesleki eğitim ve teknolojik adaptasyonda ciddi eksiklikler gördüklerini ortaya koymaktadır. Demografik analizler, yaş ve mesleki tecrübenin görüşler üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığını göstermiştir. Özellikle 35-44 yaş aralığındaki ve 6-9 yıl tecrübesi olan meslek mensupları, denetimin önemli olduğu yönde; lisansüstü mezunlarının da lisans mezunlarına göre daha olumlu görüşlere sahip oldukları ve cinsiyet değişkeninin ise görüşler üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bağımsız denetçi belgesi almayı düşünenlerin, tüm ölçeklere daha yüksek puanlar vermesi, bu alandaki kişisel hedeflerin mesleki algıları güçlendirdiğini göstermektedir. Bu veriler ışığında , bağımsız denetim alanında güçlü bir profesyonel vizyonun var olduğu, ancak bu vizyonun realize edilmesi için mesleki eğitim ve teknolojik altyapı eksikliklerinin giderilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the inherently complex nature of accounting and the changes that occur within systems, financial reporting processes may contain various errors. For decision-makers, it is crucial that financial statements reflect the true state of affairs. Whether the financial statements provide a fair and accurate representation can only be ensured through audits. In this regard, professionals responsible for carrying out audit activities must be committed to independent auditing and possess the necessary professional knowledge and experience. The objective of this study is to analyse the opinions of accounting professionals who are currently working in Sivas province on the subject of independent auditing. In accordance with the objective of the study, face-to-face interviews were conducted with 204 accounting professionals, and the survey data obtained were analysed using the SPSS software package. The study's findings indicate that participants predominantly expressed their opinions at the“strongly agree”level on various aspects of the interaction between the accounting profession and independent auditing, the contributions of auditing to businesses, and statements related to current issues. However, the results indicated that the respondents expressed strong disagreement with statements such as“Professional seminars are sufficient in our country”and“Professionals use technology effectively.”This situation reveals that professionals have a visionary perspective but perceive serious deficiencies in current professional education and technological adaptation. A demographic analysis was conducted, revealing that age and professional experience exhibited a significant divergence in opinion. In particular, professionals within the 35-44 age bracket with 6-9 years of experience expressed opinions that placed significant emphasis on the importance of supervision. Furthermore, it was observed that postgraduate degree holders held more positive opinions than their undergraduate counterparts. The analysis revealed that gender did not exert a significant influence on opinion. Those contemplating the acquisition of an independent auditor certificate have been observed to exhibit elevated ratings across all domains, suggesting that personal aspirations within this domain serve to fortify professional perceptions. In conclusion, it was determined that there is a robust professional vision in the domain of independent auditing. However, it was also recognised that deficiencies in professional education and technological infrastructure must be addressed to actualise this vision.