Poli(fenilen oksit)/poli(bütilen adipat tereftalat) karışımlarının hazırlanması ve cam elyaf takviye edilerek termal, mekanik ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Preparation of poly(phenylene oxide)/poly(butylene adipate terephthalate) mixtures and examination of thermal, mechanical and morphological properties by reinforcement with glass fiber
  1. Tez No: 976092
  2. Yazar: BEKİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Polimer harmanları, farklı fiziksel ve mekanik özelliklere sahip yeni malzemeler elde etmek için iki veya daha fazla polimerin fiziksel olarak karıştırılmasıyla oluşturulur. Polimer harmanlama, istenen nihai özelliklere ve daha iyi işlenebilirliğe sahip yeni malzemeler geliştirmenin uygun maliyetli bir yoludur. Çeşitli uygulamalarda istenen özellikleri karşılamak için özel bileşimlerde tasarlanabilirken, polimerler tek başına sınırlı sayıda uygulamayla kendilerine has özellik profillerine sahiptir. Polifenilen eter (PPE) olarak da bilinen polifenilen oksit (PPO), yüksek mukavemeti, yüksek ısıl bozulma sıcaklığı ve yüksek kimyasal direnci nedeniyle en önemli mühendislik plastiklerinden biri olan amorf polimerlerden biridir. Yüksek mekanik özellik, düşük nem emme, mükemmel elektrik yalıtım özelliği, mükemmel boyut kararlılığı ve doğal alev direncinin benzersiz birleşimi nedeniyle PPO, geniş bir uygulama yelpazesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat fenolik monomerlerden oluşan poli(fenilen oksit) (PPO) reçineleri çok yüksek bir camsı geçiş sıcaklığına (Tg) sahiptir. 200 °C'nin üzerindeki Tg ile saf PPO'nun işlenmesi çok zordur; 255 °C'nin altında erime başlamaz. 300–350 °C'lik ekstrüzyon veya enjeksiyonlu kalıplama sıcaklığında, eriyik akışı çok serttir. Bundan dolayı, farklı polimerlerle karışım yapılarak kullanılmaktadır. Öte yandan PBAT, fosil kaynaklara dayanan, %100 biyolojik olarak parçalanabilen, kopma uzaması yüksek ve çok esnek olan sentetik bir polimerdir. Bu nedenlerden dolayı PPO'nun proses edilebilirliğini kolaylaştırmak ve biyobozunurluğunu artırmak için PBAT ile çift vidalı ekstrüderde uyumlaştırıcılar kullanarak yeni bir ürün elde edilmesi düşünülmüştür. Bu çalışmada da PBAT ve PPO gibi farklı yapıdaki iki polimer uyumlu hale getirilerek mekanik, termal ve morfolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer blends are prepared by physically mixing two individual polymers to obtain new properties. This process is an affordable and suitable way to create a polymer blend that offers decent processability. Polyphenylene ether (PPE), also known as polyphenylene oxide (PPO), is one of the amorphous engineering plastics with unique properties such as high modulus, high decomposition temperature, and high chemical resistance. PPO has found a wide range of applications due to its outstanding mechanical properties, very low moisture absorption, excellent dimensional stability, electrical insulation, and inherent flame resistance. However, due to its phenolic monomeric nature, these polymers have high glass transition temperatures. With a Tg over 200 °C, pure PPO is very difficult to process. It does not melt below 255 °C and exhibits very low melt flow during extrusion or injection molding at 300–350 °C. That's why PPO is often blended with other polymers. On the other hand, PBAT is a 100% biodegradable, fossil-based polymer with very high elongation at break and excellent flexibility. For all the reasons stated above, to improve the processability of PPO and to increase the biodegradability of PPO-based products, it is planned to blend it with PBAT along with auxiliary chemicals using twin-screw extrusion. The mechanical, thermal, and morphological properties of the two different polymers PBAT and PPO are examined.