Metal oksit tabanlı geçiş metali molibdatlarının sentezlenmesi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and electrochemical characterization of metal oxide-based transition metal molybdates
- Tez No: 976095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KILIÇ DOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji, modern toplumların sürdürülebilir gelişimi için temel bir ihtiyaçtır. Ancak, günümüzde enerji üretimi büyük oranda fosil yakıtların yakılmasına dayandığı için hem ekolojik dengeyi hem de ekonomik istikrarı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu durum, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasını ve enerji depolama teknolojilerine yönelik araştırmaların hız kazanmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle elektrokimyasal enerji depolama sistemleri yakıt hücreleri, piller ve süperkapasitörler (SC'ler) temiz enerji üretimi açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Süperkapasitörler, yüksek özgül kapasitans, üstün güç yoğunluğu, uzun çevrim ömrü ve çevre dostu yapıları ile dikkat çekmektedir. Süperkapasitörlerin performansı büyük ölçüde kullanılan elektrot malzemesine bağlıdır. Son yıllarda, geçiş metali bazlı bileşikler, özellikle molipdatlar, çoklu oksidasyon durumları sayesinde enerji yoğunluğunu ve döngüsel kararlılığı artırma potansiyelleri ile ön plana çıkmaktadır. Molipdatlar, uygun bant aralıkları, kimyasal kararlılıkları ve kolay sentezlenebilir yapıları sayesinde süperkapasitör elektrotları için umut vadeden adaylardır. Bu tez çalışmasında, hidrotermal yöntem ile sentezlenen geçiş metali molipdatların, farklı çözücüler olan DMSO (Dimetil Sülfoksit) ve NMP (N-metilpirolidon) kullanılarak hazırlanmış elektrotlarda performansları incelenmiştir. Amaç, bu elektrotların elektrokimyasal özelliklerini değerlendirerek yüksek kapasitans, düşük iç direnç ve uzun çevrim ömrü sunan süperkapasitör elektrotları geliştirmektir. Elde edilen sonuçların, geçiş metali bazlı kompozitlerin enerji depolama teknolojilerindeki potansiyelini ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is a fundamental requirement for the sustainable development of modern societies. However, as energy production today largely relies on the combustion of fossil fuels, it poses a significant threat to both ecological balance and economic stability. This situation has necessitated the widespread adoption of renewable energy sources and accelerated research into energy storage technologies. Among alternative energy storage methods, electrochemical energy storage systems such as fuel cells, batteries, and supercapacitors (SCs) offer great potential for clean energy production. Supercapacitors have gained considerable attention due to their high specific capacitance, superior power density, long cycle life, and environmentally friendly nature. The performance of supercapacitors largely depends on the electrode materials used. In recent years, transition metal-based compounds, particularly molybdates, have come to the forefront due to their multiple oxidation states, which enhance energy density and cyclic stability. Molybdates are considered promising candidates for supercapacitor electrodes owing to their suitable band gaps, chemical stability, and ease of synthesis. In this thesis, the performance of transition metal molybdates synthesized via the hydrothermal method was investigated using electrodes prepared with different solvents, namely DMSO (dimethyl sulfoxide) and NMP (N-methyl-2-pyrrolidone). The aim is to evaluate the electrochemical properties of these electrodes and to develop high-performance supercapacitor electrodes that offer high capacitance, low internal resistance, and extended cycle life. The findings are expected to reveal the potential of transition metal-based composites in next-generation energy storage Technologies.