Özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin problem kurma süreçlerinde üretken yapay zekâ araçlarını kullanma kararlarının keşfedilmesi
Exploring gifted middle school students' decisions to use generative artificial intelligence tools in problem posing processes
  1. Tez No: 976096
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK, DOÇ. DR. KATİBE GİZEM YIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin problem kurma süreçlerinde üretken yapay zekâ (ÜYZ) araçlarını kullanma kararlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımıyla çoklu durum çalışması deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Toroslar Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören iki grup beş özel yetenekli 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılar, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış problem kurma görevleri çerçevesinde cebir problemleri üretmiş; süreç boyunca ÜYZ araçlarını kullanma tercihleri serbest bırakılmıştır. Veri toplama sürecinde sınıf içi gözlemler, öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve problem değerlendirme anahtarı (Rubrik) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tümevarımsal tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin ÜYZ kullanım kararlarının iki grupta farklılaştığını göstermektedir. Bir grup cebir problemleri kurma sürecinde ÜYZ araçlarını kullanmayı tercih ederken, diğer grup bundan kaçınmıştır. Kararların alınmasında; ÜYZ yeterlilik algısı, sosyal ve çevresel etkiler, öz-yeterlik algıları, bireysel özellikler ve tercihler, ÜYZ okuryazarlığı ve kullanılan teknolojilerin göreceli avantajları etkili olmuştur. Ayrıca, ÜYZ kullanan öğrencilerin farklı problem kurma süreçleri izlediği ve araçları farklı amaçlarla (fikir üretme, problem ifadesini düzenleme, alternatif çözüm yollarını inceleme, dil düzeltme vb.) kullandıkları görülmüştür. Genel olarak, kurulan problemlerin niteliği değerlendirildiğinde ÜYZ kullanan öğrencilerin ortalamalarının, kullanmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Süreçte internet hızı, problem örgüsü kurma, görsel oluşturma ve çizme ile ilgili sorunlar yaşanmıştır. Araştırma, ÜYZ teknolojilerinin özel yetenekli öğrencilerin matematiksel problem kurma becerilerinin geliştirilmesinde potansiyel bir araç olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore gifted middle school students' decisions to use generative artificial intelligence (GAI) tools in problem posing processes. The study was conducted using a qualitative research approach with a multiple case study design. It was carried out with two groups of five gifted 7th grade students studying at Toroslar Science and Art Center during the second semester of the 2023-2024 academic year. Participants created algebra problems within the framework of structured, semi-structured, and unstructured problem posing tasks; their preferences for using GAI tools were left free throughout the process. In the data collection process, classroom observations, student journals, researcher journal, semi-structured interviews, and a problem evaluation rubric were used. The obtained data were analyzed using inductive thematic analysis method. The findings show that students' GAI usage decisions differed between two groups. While one group preferred to use GAI tools in the algebra problem posing process, the other group avoided it. In making these decisions, GAI competency perception, social and environmental influences, self-efficacy perceptions, individual characteristics and preferences, GAI literacy, and relative advantages of the technologies used were effective. Additionally, it was observed that students who used GAI followed different problem posing processes and used the tools for different purposes (generating ideas, organizing problem statements, examining alternative solution methods, language correction, etc.). Overall, when the quality of the posed problems was evaluated, it was determined that the averages of students who used GAI were higher than those who did not. During the process, problems related to internet speed, problem structure creation, visual creation, and drawing were experienced. The research indicates that GAI technologies can be a potential tool for developing mathematical problem posing skills of gifted students.