Factors effecting on milling process are examined theoretically in milling machine
Freze tezgahında talaş kaldırma işlemine etki eden faktörlerin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 97611
  2. Yazar: ÖMER SAİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Talaş kaldırma işlemlerinde frezeleme bugün kullanılan en yaygın işlemlerden biridir. Freze tezgahında talaş kaldırma işlemine etki eden faktörler araştırılıp teorik olarak incelenmiştir. Bu faktörler Takım Geometrisi *Talaş Geometrisi *Kesmehızı *Kesme kuvvetleri Kesme kuvvetleri, talaş kaldırma işlemi sırasında meydana gelen bir değişken olarak, işleme esnasında mevcut bulunan her değişkene etki eder. Bu nedenle deneysel çalışmamızda kesme kuvvetleri dikkate alınmıştır. Deneysel olarak çalışmamızda iki farklı deney seti oluşturulmuştur. Birinci deneysel çalışmamamız; Perthometer Ml or Mİ CNOMO with drive unit PFM yüzey pürüzlüğü tihazryla yüzey pürüzlüğün ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. İkinci deneysel çalışmamamızda; Taksan marka FU 400 V/2 tipi universal freze tezgahındaki farklı ilerleme hızlarını kullanarak kesme kuvvetlerinin ölçülmesi yapılmıştır. Değişken parametre olarak ortalama yüzey pürüzlülük değeri (Ra ), ilerleme hızlan ( s ) ve kesme kuvvetlerinin ortalamalarım ( Fbo ) alarak, grafikler yardımıyla ve belirtilen şartlarda, freze tezgahında talaş kaldıran faktörlerin incelenmesi sağlanmıştır. Bu yapılan teorik ve deneysel çalışmalarımız göz önünde tutarak ve belirtilen şartlarda dikkate alarak değerlendirilip bir sonuca varılmıştır. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the metal removal process, and milling is still one of most common procedures used today. In this study, factors effecting on milling process are examined theoretically. These factors,“Tool geometry *Chip geometry ”?Cutting velocity *Cutting force Cutting forces effect in milling resultant as changeable and what during processing is any changeable, With this reason cutting forces are taken in to consideration on experimental working. Two different experiments are conducted. The first one; measurement and assessment of surface roughness by using Perthometer Ml or Ml CNOMO with drive unit PFM surface roughness device. The second one; measurement of cutting forces for various feed speeds in Taksan FU 400 V/2 type universal milling machine. Surface roughness mean ( Ra ), feed speeds and cutting forces mean ( Fbo ) are calculated as variable parameters and metal removal factor in milling machine under specific conditions are examined and presented graphically. İn view of theoretical and experimental studies which conducted in specific conditions, results are evaluated and some conclusions are made. in