Epoksi reçinelerinin kauçukla toklaştırılması
Rubber toughened epoxy resins
- Tez No: 97612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Termoset malzemeler, özellikle epoksi reçineleri otomotiv ve havacılık uygulamalarında matris malzemesi olarak geniş çapta kullamlmaktadır. Bununla beraber bu malzemeler düşük tokluğa sahip olduklarından kullammlan sınırlanmaktadır. Sonuçta bu malzemeler kınlganlıklarmdan zarar görmektedirler. Termosetlerin gevrekliğini gidermenin yollarmdan birisi; termoset içerisine kauçuk partikülleri disperse ederek ikinci faz oluşturmaktır. Bu yumuşak partiküller malzemenin çatlak başlaması ve büyümeye karşı direncini büyük oranda artırmaktadır. Bu çalışmada; epoksilerde etkin toklaştırma mikromekanizmalan, kauçukla toklaştınlmış termoset polimerin mikroyapısı ve kırılma davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thermosets especially epoxies have been widely employed as a matrix material in automotive and aerospace applications. However, their usage have been restricted due to the low ductility. Therefore they suffer from brittleness. One way of overcoming their brittleness is to incorporate a second phase of dispersed rubbery particles. These soft particles increase greatly the resistance of the material to crack initiation and growth. This study discusses the the toughening micromechanisms that operate in such materials and the relationships between the microstructure of rubber toughened epoxy polymers and their fracture behavior. n