Intersecting visions of ecology and feminism: a comparative analysis of“The Book of Strange New Things”and“Out of the Silent Planet”
Ekoloji ve feminizmin kesişen vizyonları:“The Book of Strange New Things”ve“Out of the Silent Planet”adlı eserlerinin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 976116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Ekofeminizm, eleştirel bir çerçeve olarak, kadınların ve çevrenin ikili baskısına yönelik bir eleştiri olarak 1970'lerde ortaya çıkmıştır. Bu tezde, The Book of Strange New Things ve Out of the Silent Planet adlı eserler, eko feminist söylem açısından incelenmektedir. Her iki eserdeki insan kahramanlar, doğuştan gelen insanmerkezcilik ve ataerkillik ile çelişen yabancı dünyaların çevreleri ve toplumları ile yüzleşmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu iki eserin, yabancı ekolojiler, insan-çevre etkileşimleri ve anlatılarında cinsiyetin temsili yoluyla ekofeminist düşüncenin nasıl sergilendiğini ve bu düşünceye nasıl zemin hazırladığını ortaya koymaktır. Tez, Ruether ve Karen Warren'ın ekofeminist teorileri kullanarak, ekolojik denge, toplumsal cinsiyet dinamikleri ve sömürgeci istismar eleştirisi gibi konuları karşılaştırmalı edebi analizler yoluyla ele alma biçimlerini karşılaştırmaktadır. Analizler göstermektedir ki, her iki roman da ataerkil ve/veya sömürgeci sistemlere saldırsa da, Lewis toplumsal cinsiyet hiyerarşilerinin olmadığı idealist bir uyum içinde bir arada yaşamayı öngörmekte ve bu sayede toplumun ekolojik uyuma dönüşümünün mümkün olduğunu savunmaktadır. Faber ise, baskıcı yapıların üstesinden gelmek için çalışırken ortaya çıkan ikilemleri ve insan hedefleri, toplumsal ve ekolojik iyilik hali arasında uyum bulma mücadelesini daha incelikli bir şekilde ele almaktadır. Bu iki roman, cinsiyet rolleri ve insanın çevredeki rolünü yeniden düşünmenin gerekliliğini vurgulayarak, daha sürdürülebilir ve adil bir dünya yolunda devam etmek gerektiğini bizlere öğretmektedir. Bu çalışma, ekofeminist literatüre katkıda bulunarak bilimkurgunun ekolojik ve feminist meselelerin tartışılması için kritik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Spekülatif anlatıların, insan merkezci ve ataerkil dünya görüşlerini nasıl dekonstre edebileceğini ve diğer toplumların nasıl hayal edilebileceğini okuyucuya düşündürdüğünü göstermekte ve acil ekolojik ve toplumsal sorunlar hakkında eleştirel bir perspektif geliştirmeye davet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism, as a critical framework, came to existence as a critique of the dual oppression of women and the environment in the 1970. In this thesis, The Book of Strange New Things and Out of the Silent Planet are examined through ecofeminist discourse. Human protagonists in each of the novels deal with environments and societies on alien worlds that contradict their inborn anthropocentrism and patriarchy. The goal of this study is to figure out how these two works help to show and create ground for ecofeminist thought by their representation of alien ecologies, human–environment interactions and gender in their narrations. The thesis compares the respective ways in which ecofeminist theory addresses the issues of ecological balance, gender dynamics, and the critique of colonialist exploitation through comparative literary analyses. Analysis shows that although both novels critique patriarchy and/or colonialism, Lewis imagines a gender-equal society in which ecological harmony becomes achievable. Faber offers a nuanced understanding of the dilemmas that arise in working to overcome oppressive structuring, as well as the personal and social struggle to find alignment between human aims and social and ecological well-being. The two novels educate us about the requirement for rethinking gender roles and the role of humans in the environment, to continue in the course of a more sustainable and equitable world. This study contributes to ecofeminist literature by revealing that science fiction is of crucial importance for the discussion of ecological and feminist issues. It demonstrates what speculative narratives can do to deconstruct anthropocentric and patriarchal worldviews, and asks the reader to reflect on how other societies can be imagined and how we can be critical about urgent ecological and social issues.