The role of ar technology supported virtual try-on experiences on customer engagement behaviour in the beauty sector
Güzellik sektöründe ar teknolojisi destekli sanal deneyimlerin müşteri ilginliği davranışı üzerindeki rolü
- Tez No: 976117
- Danışmanlar: PROF. TÜLİN URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Kozmetik sektörü her zaman yeniliklere açık ve trendlerin önünde gitmeye odaklanmıştır. Özellikle son zamanlarda artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin, tüketicilerin güzellik ürünleriyle etkileşim biçimini dönüştüren bir oyun değiştirici olarak ortaya çıktığı söylenebilir. AR-destekli“Sanal-dene”aplikasyonları ile ilgili literatürün ağırlıklı olarak teknolojinin teknik özelliklerine odaklandığı görülmüştür. Halbuki,“Sanal-dene”teknolojisinin varlığı tek başına kullanıcı deneyimi olmadan müşterileri çekmek için yeterli değildir. AR tarafından oluşturulan sanal denemeler, müşterilerin alışveriş yolculuğunu geliştiren benzersiz ve ilgi çekici deneyimler yaratmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, müşterilerin sanal-dene aplikasyonlarını kullanmalarını etkileyen psikolojik faktörler, yaşadıkları deneyimler ve ortaya çıkan davranışları araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu çalışma, müşterilerin AR makyaj denemelerinde psikolojik motivasyonlarının, değer algılarının ve ortaya çıkan davranışlarının bütünleşik etkisini test etmek için uyarıcı-organizma-tepki (SOR) teorisini uygulayarak literatürdeki boşluğu ele almaktadır. Buna ek olarak, Türkiye koşullarında, tüketicilerin makyaj teknolojisi için tasarlanan sanal-dene aplikasyonlarını kullanmaya hazır olmalarının düzenleyici etkisi sınanmaktadır. Çalışma modelinin analizinde kısmi en küçük kareler yöntemi, yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırma soruları aşağıdaki gibi belirlenmiştir: 1) Kozmetik endüstrisi, müşteri ilginliği oluşturmak için Artırılmış Gerçeklikten (AR) nasıl yararlanabilir? 2) Müşterilerin sanal makyaj kullanımına bağlı psikolojik motivasyonları, onların faydacı, hedonik ve sosyal değer algılarını nasıl etkilemektedir? 3) Müşterilerin memnuniyeti,sanal makyaj denemelerinde oluşan faydacı, hedonik ve sosyal deneyimlerinden nasıl etkilenmektedir? 4) Müşterilerin AR destekli sanal makyaj deneme teknolojisinden duydukları memnuniyet, müşteri ilginliğini nasıl etkilemektedir? 5) Müşterilerin AR destekli sanal makyaj teknolojisini kullanırken psikolojik motivasyonları ve değer algıları arasındaki ilişkide, teknolojiye hazır olma davranışının düzenleyici etkisi var mıdır? Araştırma metodolojisi açısından, bu araştırma, müşterinin AR makyajını deneme istekliliğine yönelik hazırlanan bir anketten veri elde eden nicel bir araştırma tasarımını benimsemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de 18-64 yaş aralığındaki tüketiciler hedeflenmiş ve temsiliyetin sağlanması için amaçlı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. 571 katılımcı sanal makyajı deneyimlemiş ve yanıtları analiz edilmiştir. Çalışma, müşterilerin AR makyaj uygulamasında makyaj yapmayı deneyimlerken oluşan psikolojik motivasyonlarının, değer algılarının ve deneyim sonrası ortaya çıkan davranışlarının bütünleşik etkisini test etmek için uyarıcı-organizma-yanıt (SOR) teorisini temel alarak ilgili literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tüketicilerin makyaj teknolojisi için tasarlanmış sanal-dene uygulamalarını kullanmaya hazır olma davranışlarının düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Veri analizi için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları SmartPLS 4 programı ile analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi (YEM) teorik modelin hipotezlerini test etmiştir. Çalışmanın sonuçları, alışveriş yapanların psikolojik öncüllerinin (algılanan zevk, karar verme rahatlığı, benlik yüceltme) değer algılarını (faydacı değer, hedonik değer, sosyal değer) etkilediğini ve bu değerlerin de deneyim sonrası davranışlarını (müşteri tatmini ve müşteri ilginliği) olumlu etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, teknolojiye hazır olma davranışı altında, yalnızca teknolojik iyimserlik yaklaşımının, müşterilerin algıladıkları haz ve hedonik değer algısı arasındaki ilişkiyi düzenlediği gözlenmiştir. Dolayısıyla, bu araştırma, insanların makyaj uygulamalarını sanal-dene teknolojisi ile deneyimlerken, müşteri ilginliğine giden süreçte, kullanıcıların motivasyonel değerlerinin ve değer algılarının önemini göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The cosmetics industry has always been open to innovation and focused on staying ahead of trends. Augmented reality (AR) technology has emerged as a game changer, transforming consumers' interaction with beauty products. It has been observed that the literature on AR-enabled“Virtual-try-on”applications has mainly focused on the technical features of the technology. However, the mere existence of“Virtual-try-on”technology alone is not enough to attract customers without user experience. The virtual trials generated by AR are designed to create unique and engaging experiences that enhance the customers' shopping journey. Therefore, the psychological factors that influence customers' use of virtual-try-on apps, their experiences, and their resulting behaviors have attracted the attention of researchers. This study addresses this gap in the literature by applying the stimulus-organism-response (SOR) theory to test the integrated effect of customers' psychological motivations, value perceptions, and post-experience behaviors in their AR makeup trials. In addition, the moderating effect of consumers' readiness to use virtual-try-on applications designed for make-up technology under Turkish conditions is analyzed. The partial least squares method and structural equation modeling were used to analyze the study model. The research questions were determined as follows: 1) How does the cosmetics industry leverage Augmented Reality (AR) to build customer engagement? 2) How do customers' psychological motivations due to the use of virtual makeup affect their perceptions of utilitarian, hedonic, and social value? 3) How is customers' satisfaction influenced by their utilitarian, hedonic and social experiences in their virtual makeup trials? 4) How does customer satisfaction with AR-supported virtual makeup trial technology affect their engagement behavior? 5) What is the moderating effect of technology readiness between customers' psychological motivations and their value perceptions when using AR-supported virtual makeup technology? In terms of research methodology, this research adopts a quantitative research design, obtaining data from a survey based on consumers' willingness to try AR makeup. This study targeted consumers aged 18-64, living in Turkey, and purposive sampling was used to ensure representativeness. 571 participants experienced virtual makeup and their responses were analyzed. The study aims to contribute to the relevant literature by building on the stimulus-organism-response (SOR) theory to test the integrated effect of customers' psychological motivations, value perceptions, and post-experience behaviors in their AR makeup application trials. In addition, the moderating effect of consumers' readiness to use AR makeup is investigated. Structural equation modeling was used for data analysis. The results of the study were analyzed with the SmartPLS 4 program. Structural equation modeling (SEM) tested the hypotheses of the theoretical model. The results of the study show that shoppers' psychological antecedents (perceived enjoyment, decision comfort, self-enhancement) influence their value perceptions (utilitarian value, hedonic value, social value), which in turn positively influence their post-experience behaviors (satisfaction and customer engagement). However, in the technology readiness model, only the technological optimism factor was found to moderate the relationship between customers' perceived enjoyment and hedonic value. Therefore, this research is important in terms of showing the importance of users' psychological antecedents and value perceptions in the process leading to customer engagement in their virtual make-up experiences.