Koroner BT anjiyografi ile ölçülen koroner arter kalsiyum skorunun epikardiyal yağlı doku ve perikoroner yağlı doku kalınlığı ile ilişkisi
The relationship between coronary artery calcium score measured by coronary CT angiography and epicardial fatty tissue and pericoronary fatty tissue thickness
  1. Tez No: 976151
  2. Yazar: YEKBUN SANLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DURMAZ, DOÇ. DR. İLYAS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, koroner arter hastalığının (KAH) öngörücüsü olarak yaygın kullanılan koroner arter kalsiyum skoru (KAKS) ile, lokal düzeyde ateroskleroz progresyonunda ve plak stabilitesinde önemli rol oynayan epikardiyal yağlı doku (EYD) ile perikoroner yağlı doku (PKYD) kalınlığının ilişkisini değerlendirmek ve bu parametrelerin prognostik değerini vurgulamaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak 1032 bireyin koroner BT anjiyografi görüntüleri incelendi. PKYD ve EYD kalınlıkları ölçülerek KAKS ile ilişkileri korelasyon ve çok değişkenli regresyon analizleriyle değerlendirildi. Ayrıca yaş ve cinsiyetin etkisi analiz edildi. Bulgular: Hem PKYD hem de EYD kalınlıkları ile KAKS arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu (PKYD: r=0,461; EYD: r=0,375; p<0,001). Çoklu regresyon analizinde PKYD, yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak KAKS'nin güçlü ve bağımsız bir belirleyicisi olarak öne çıktı (p<0,001). EYD ise bağımsız prediktör olarak anlamlı bulunmadı. Erkeklerde kalsiyum skoru ve kalsifikasyon prevalansı kadınlara göre anlamlı şekilde daha yüksekti (p<0,001). PKYD kalınlığındaki her 1 mm artış, kalsifikasyon görülme riskini yaklaşık %44 artırdı. Sonuç: PKYD kalınlığı, KAKS ile anlamlı ve bağımsız ilişkiye sahip olup, subklinik aterosklerozun non-invaziv ve güvenilir bir biyobelirteci olarak kullanılabilir. EYD kalınlığı ile pozitif korelasyon bulunsa da, PKYD kadar güçlü bir bağımsız öngörücü değildir. Non-invaziv kardiyak BT görüntüleme ile ölçülen bu yağ dokusu parametreleri, KAH risk değerlendirmesine önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to evaluate the relationship between coronary artery calcium score (CACS), a widely used predictor of coronary artery disease (CAD), and the thickness of epicardial adipose tissue (EAT) and pericoronary adipose tissue (PCAT), which play significant roles in local atherosclerosis progression and plaque stability, and to emphasize the prognostic value of these parameters. Materials and Methods: Retrospective analysis was performed on coronary CT angiography images of 1032 individuals. The thicknesses of PCAT and EAT were measured, and their relationships with CACS were assessed using correlation and multivariate regression analyses. The effects of age and gender were also analyzed. Results: Significant positive correlations were found between both PCAT and EAT thicknesses and CACS (PCAT: r=0.461; EAT: r=0.375; p<0.001). In multivariate regression analysis, PCAT emerged as a strong and independent predictor of CACS, regardless of age and gender (p<0.001), whereas EAT was not found to be an independent predictor. Calcium score and calcification prevalence were significantly higher in males compared to females (p<0.001). Each 1 mm increase in PCAT thickness raised the risk of calcification by approximately 44%. Conclusion: PCAT thickness shows a significant and independent association with CACS and can be used as a non-invasive and reliable biomarker for subclinical atherosclerosis. Although EAT thickness was positively correlated, it is not as strong an independent predictor as PCAT. These adipose tissue parameters measured by non-invasive cardiac CT imaging can provide important contributions to CAD risk assessment.