Şubat 2023 depremlerini yaşamış üniversite öğrencilerinde travma sonrası büyüme ile değer odaklı yaşam arasındaki ilişkinin deprem deneyimlerine göre incelenmesi
Examining the relationship between post-traumatic growth and engaged living among university students who experienced the February 2023 earthquakes in relation to their earthquake experiences
- Tez No: 976226
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Şubat 2023 depremlerini deneyimlemiş üniversite öğrencilerinde Travma Sonrası Büyüme (TSB) ile Değerler Odaklı Yaşam arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin deprem deneyimlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektedir. Araştırmaya 320 üniversite öğrencisi katılmış; veriler Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Değerlere Bağlı Yaşam Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular, TSB ile değerlere bağlı yaşam arasında orta-yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. TSB'nin alt boyutları olan Benlik Algısında Değişim, Yaşam Felsefesinde Değişim ve İlişkilerde Değişim ile değerlere bağlı yaşam arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Benzer şekilde, Değerlere Bağlı Yaşam Ölçeğinin alt boyutları; Değerli Yaşam ve Yaşam Doyumu da TSB ile anlamlı düzeyde ilişkilidir. Yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, değerlere bağlı yaşamın TSB'yi anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Regresyon modeli istatistiksel olarak anlamlıdır. Değer Odaklı Yaşamın TSB üzerindeki toplam varyansın %25,4'ünü açıkladığı görülmektedir. Değer odaklı yaşam biçiminin, travmatik deneyimlerin ardından bireyin yeniden yapılanma sürecini destekleyebileceği düşünülmüştür. Kadınların“ilişkilerde değişim”boyutunda erkeklerden anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığı saptanmıştır. Bunun dışında, yakın kaybı, fiziksel yaralanma ve evin hasar alması gibi değişkenlerin TSB ve Değer Odaklı Yaşam düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Barınma durumuna ilişkin bulgular, Travma Sonrası Büyüme puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Değer Odaklı Yaşam puanlarında ise barınma durumuna göre anlamlı bir fark saptanmıştır; konteynerde kalan bireylerin, evinde kalanlara kıyasla daha düşük puanlara sahip olduğu görülmüştür. Yaşam Doyumu alt boyutunda da gruplar arası fark anlamlı bulunmuş; ancak bu farkın hangi gruplardan kaynaklandığı istatistiksel olarak belirlenememiştir. Sonuç olarak, bireylerin değerlere uygun bir yaşam sürmeleri, travma sonrası yeniden yapılanma ve psikolojik büyüme süreçleriyle yakından ilişkilidir. ACT kuramına göre, bu tür bir değer odaklı yaşam tarzı, bireyin duygusal zorluklara rağmen işlevselliğini ve yaşam anlamını sürdürebilmesini mümkün kılar. Bu bağlamda, değer odaklı müdahalelerin afet sonrası psikolojik destek programlarına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between Post-Traumatic Growth (PTG) and Engaged Living among university students who experienced the February 2023 earthquakes, as well as whether these variables differ according to earthquake-related experiences. The sample consisted of 320 university students, and data were collected using a Personal Information Form, the Post-Traumatic Growth Inventory, and the Engaged Living Scale. Findings revealed a moderately strong, positive, and significant correlation between PTG and engaged living. Significant associations were also found between PTG subdimensions (Change in Self-Perception, Change in Life Philosophy, and Change in Relationships) and engaged living. Similarly, the subdimensions of the Engaged Living Scale, Valued Living and Life Satisfaction, were significantly associated with PTG. A simple linear regression analysis showed that engaged living significantly predicted PTG. The regression model was statistically significant, indicating that engaged living explained 25.4% of the total variance in PTG. These findings suggest that a value-oriented lifestyle may support the post-traumatic rebuilding process. Additionally, women scored significantly higher than men in the“Change in Relationships”subdimension. No significant differences were found in PTG and Engaged Living levels based on variables such as bereavement, physical injury, or home damage. Findings regarding accommodation status revealed no significant differences in posttraumatic growth scores across groups. However, a significant difference was observed in Engaged Living scores; participants residing in containers reported lower scores compared to those who were able to stay in their homes. Additionally, a significant difference was found in the Life Satisfaction subdimension, although the specific group differences could not be statistically identified. According to Acceptance and Commitment Therapy (ACT), such a value-based lifestyle enables individuals to maintain functionality and a sense of meaning despite emotional distress. Therefore, it is recommended that value-oriented interventions be integrated into post-disaster psychological support programs.