Annelere yenidoğan tarama programına yönelik verilen sağlık eğitiminin annelerin bilgi ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of health education given to mothers about the newborn screening program on the knowledge and anxiety levels of mothers
- Tez No: 976254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CAMBAZ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada annelere yenidoğan tarama programına yönelik verilen sağlık eğitiminin annelerin bilgi ve kaygı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma bir müdahale araştırmasıdır. Araştırmanın örneklemini Manisa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapan anneler oluşturmuştur (müdahale=34, kontrol=34). Araştırmada müdahale grubundaki annelere eğitim kitapçığı kullanılarak yüz yüze birebir eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna ise; sadece eğitim kitapçığı verilmiştir. Araştırmanın verileri Anne-Yenidoğan Tanıtım Formu, Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Yenidoğan Tarama Programı Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale ve kontrol grubunun son test Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları açısından aralarında fark bulunmuştur (p < 0,05). Araştırmanın sonunda müdahale grubunun son test bilgi puanı kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Araştırma sonucunda müdahale grubundaki annelerin bilgi düzeyinin arttığı, kaygı düzeylerini ise azaldığı belirlenmiştir. Kontrol grubundaki annelerin ise; bilgi ve kaygı düzeyinde bir değişiklik olmamıştır
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of health education provided to mothers on their knowledge and anxiety levels regarding the newborn screening program. The research is an educational intervention study. The sample of the study consisted of mothers who gave birth at Manisa City Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic (intervention = 34, control = 34). In the study, mothers in the intervention group received face-to-face, one-on-one education using an educational booklet. The control group, on the other hand, received only the educational booklet.The data were collected using the Mother-Newborn Information Form, State Anxiety Scale, and Newborn Screening Program Knowledge Form. A significant difference was found between the post-test State Anxiety Scale mean scores of the intervention and control groups (p < 0,05). At the end of the study, the post-test knowledge scores of the intervention group were found to be significantly higher than those of the control group (p < 0,05). As a result of the study, it was determined that the knowledge levels of the mothers in the intervention group increased, while their anxiety levels decreased. In contrast, there was no change in the knowledge and anxiety levels of the mothers in the control group.