Sosyal medyada piyano eğitimi
Piano education on social media
  1. Tez No: 976295
  2. Yazar: GİZEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya platformlarında piyano eğitimi veren eğitmenlerin kullandıkları eğitim stratejilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır ve nicel bir araştırmadır. Çalışma grubunu 2024-2025 yıllarında sosyal medya platformlarında piyano dersi vermiş olan 70 eğitmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla eğitmenlerden görüş almak için araştırmacı tarafından, alan uzmanlarından görüş alınarak hazırlanan anket kullanılmıştır. Eğitmenlerin en sık kullandıkları sosyal medya platformunun instagram olduğu tespit edilmiştir. Ders içeriği paylaşırken kullanılan teknolojilerin çoğu“video çekim cihazları, video düzenleme yazılımları, nota yazma programları ve çevrimiçi platformları”gibi çoklu araç kombinasyonlarına dayanmaktadır. Sosyal medyada ders içeriği paylaşım teknikleri ise büyük oranda“eğlenceli içerikler”,“özel günlerde paylaşım”,“piyano notaları paylaşımı”ve“hashtag kullanımı”olarak tespit edilmiştir. Sosyal medyada ders içeriği paylaşırken müzik performansının ve eğitim sürecinin yalnızca teknik becerilere değil aynı zamanda çevresel, bireysel, pedagojik ve fiziksel faktörlere bağlı olarak şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyada paylaşım yapılırken kullanılan içerikler incelendiğinde,“Kendi fotoğrafı, öğrencisinin fotoğrafı, kendi videosu, ders içeriği, öğrencisinin videosu ve eser seslendirme”gibi çoklu birleşimlerin öne çıktığı görülmektedir. Sosyal medya paylaşımlarında en yaygın tercih edilen içerik türünün performans videoları olduğu, sosyal medya kullanımında en yaygın paylaşım sıklığının haftada bir olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medya üzerinden yürütülen piyano eğitimi sürecinde karşılaşılan en yaygın sorunun etkileşim yetersizliği olduğu belirlenmiştir. Sosyal medyada piyano eğitimi ile ilgili görüşler incelendiğinde, katılımcıların büyük çoğunluğunun sosyal medyayı piyano eğitimi bağlamında destekleyici ve tamamlayıcı bir platform olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the educational strategies used by piano instructors teaching on social media platforms. A survey model was used in the research, and it is a quantitative study. The study group consists of 70 instructors who taught piano lessons on social media platforms in 2024-2025. To collect data for the research, a questionnaire prepared by the researcher with input from field experts was used to gather opinions from the instructors. It was determined that Instagram was the most frequently used social media platform by the instructors. The technologies used when sharing lesson content mostly relied on combinations of multiple tools such as“video recording devices, video editing software, music notation programs, and online platforms.”Techniques for sharing lesson content on social media were largely identified as“fun content,”“sharing on special days,”“sharing piano notes,”and“hashtag use.”It was concluded that when sharing lesson content on social media, musical performance and the educational process are shaped not only by technical skills but also by environmental, individual, pedagogical, and physical factors. When examining the content used in social media posts, it is observed that multiple combinations such as“own photo, student's photo, own video, lesson content, student's video, and work narration”stand out. It has been determined that performance videos are the most commonly preferred content type in social media posts, and that the most common posting frequency on social media is once a week. It has been determined that the most common problem encountered in the piano education process conducted via social media is insufficient interaction. When opinions about piano education on social media were examined, it was concluded that the vast majority of participants viewed social media as a supportive and complementary platform in the context of piano education.