The impact of the industrial revolution on European colonialism in Africa: From the late eighteenth century to the outbreak of wwi
Sanayi devrimi'nin Afrika'daki Avrupa sömürgeciliğine etkisi: 19. yüzyılın sonlarından I. Dünya Savaşı'na kadar
  1. Tez No: 976296
  2. Yazar: MELİKE KİMENÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Sanayi Devrimi'nin Avrupa sömürgeciliği üzerindeki etkisini 18. yüzyılın sonlarından Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar olan dönemde incelemektedir. Çalışma, sanayileşme, teknolojik gelişmeler ve ideolojik söylemlerin sömürgecilik pratiklerini nasıl dönüştürdüğünü ve Avrupa'nın Afrika üzerindeki sömürü faaliyetlerini nasıl yoğunlaştırdığını ortaya koymaktadır. Tez, Sanayi Devrimi'nin yalnızca Avrupa'ya Afrika'yı ekonomik ve teknolojik olarak hâkimiyeti altına alma gücü kazandırmadığını, aynı zamanda“uygarlık misyonu”gibi kavramlar aracılığıyla sömürgeci genişlemeye yeni meşruiyet alanları yarattığını savunmaktadır. Karşılaştırmalı ve nitel bir yöntem benimseyen araştırma, sömürgeciliğin ekonomik, politik ve sosyal boyutlarını ve bunların Afrika toplumları üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını analiz etmektedir. Bulgular, sanayi kapitalizmiyle desteklenen sömürgeciliğin Afrika'nın doğal kaynaklarının sistematik biçimde yağmalanmasına, siyasi parçalanmaya ve yerli kültürel yapıların zayıflamasına yol açtığını göstermektedir. Bununla birlikte, Afrika'nın direniş hareketleri, bölgesel dayanışma örnekleri ve kültürel sürekliliği, kıtanın tarihsel deneyiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, ideoloji, teknoloji ve sömürgecilik arasındaki etkileşimi vurgulayarak Afrika'nın sömürge geçmişine ve bu geçmişin günümüze uzanan mirasına çok boyutlu bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the Industrial Revolution on European colonialism in Africa from the late eighteenth century to the outbreak of the First World War. It explores how industrialization, technological advancements, and ideological discourses collectively reshaped colonial practices and intensified Europe's exploitation of the African continent. The study argues that the Industrial Revolution not only provided Europe with the economic and technological means to dominate Africa but also produced new justifications for colonial expansion through ideas such as the“civilizing mission.”Employing a comparative qualitative approach, the research analyzes the economic, political, and social dimensions of colonialism and their long-term consequences for African societies. The findings reveal that colonialism, supported by industrial capitalism, led to the systematic extraction of Africa's natural resources, political fragmentation, and the erosion of indigenous cultural systems. However, the thesis also emphasizes Africa's agency—its resistance movements, regional cooperation, and cultural resilience—as crucial components of its historical experience. By highlighting the interconnection between ideology, technology, and colonialism, this study contributes to a more multidimensional understanding of Africa's colonial past and its enduring legacy.