Ulü'l-azm peygamberlerle ilgili kıssaların değerler eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the stories of Ulu'l-azm prophets from the perspective of values education
- Tez No: 976294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Eğitim ve Öğretim, Religion, Philosophy, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kur'an-ı Kerim'de kıssaları anlatılan ulü'l-azm peygamberlerin (Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed) hayat hikâyelerini değerler eğitimi perspektifinden ele almakta ve bu kıssaların eğitim süreçlerinde kullanılabilirliğini incelemektedir. Araştırmanın amacı, bu peygamber kıssalarının sabır, adalet, merhamet, dürüstlük, sorumluluk, barış ve hoşgörü gibi evrensel değerler bağlamında bireylerin ahlaki olgunlaşmasına ve toplumsal barışa nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışma, günümüz toplumlarında artan hoşgörüsüzlük, empati eksikliği ve ahlaki değerlerdeki çözülmeye karşı, peygamber kıssalarının sunduğu pedagojik imkânları araştırmaktadır. Araştırmada Kur'an ayetleri, hadisler ve tefsirler temel alınarak kıssalar incelenmiş, her bir kıssa“değer analizi yaklaşımı”çerçevesinde olay, değer çatışması, günümüzle bağlantı ve eğitimsel kazanım gibi ölçütlerle değerlendirilmiştir. Bu yaklaşım, kıssaların yalnızca tarihsel birer olay değil, aynı zamanda günümüzde evrensel değerlerin aktarımında güçlü pedagojik araçlar olduğunu göstermektedir. Bulgular, ulü'l-azm peygamberlerin kıssalarının eğitim sürecinde değerlerin içselleştirilmesini kolaylaştıran önemli içerikler sunduğunu göstermektedir. Hz. Nuh'un sabrı, Hz. İbrahim'in tevhid mücadelesi, Hz. Musa'nın liderliği, Hz. İsa'nın merhameti ve Hz. Muhammed'in adalet ve hoşgörü anlayışı, çağdaş eğitim ortamlarında öğrencilere aktarılabilecek evrensel değerler olarak öne çıkmaktadır. Bu kıssalar, bireylerin ahlaki duyarlılıklarını güçlendirme, toplumsal sorumluluk bilinci geliştirme ve evrensel ilkeleri benimseme konusunda önemli katkılar sağlamaktadır. Sonuç olarak, ulü'l-azm peygamber kıssalarının değerler eğitimine dâhil edilmesi, bireylerin ahlaki olgunluğa erişmelerine ve toplumsal barışın güçlenmesine katkı sağlayabilecek güçlü bir eğitim modeli sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the narratives of the ulū'l-azm prophets (Noah, Abraham, Moses, Jesus, and Muhammad) in the Qur'an within the framework of values education, focusing on their potential as pedagogical resources. The study aims to explore how these narratives contribute to moral maturity, the internalization of universal values, and the promotion of social harmony. In this sense, it addresses contemporary challenges such as intolerance, lack of empathy, and the erosion of ethical values through educational approaches inspired by prophetic examples. In the research, Qur'anic verses, supported by hadith and tafsir, were examined using the“value analysis approach.”Each narrative was analyzed through categories such as the event, moral conflict, contemporary relevance, and educational outcomes. This approach highlights that prophetic stories are not merely historical accounts, but enduring pedagogical tools that can foster ethical awareness and universal values in contemporary contexts. The findings demonstrate that the stories of the Ulū'l-ʿAzm prophets provide rich educational content for values education. The patience of Noah, the struggle for monotheism of Abraham, the leadership of Moses, the compassion of Jesus, and the justice and tolerance of Muhammad stand out as universal values that can be effectively transferred to learners today. These narratives strengthen ethical sensitivity, support the internalization of values, and enhance the sense of social responsibility in educational settings. In conclusion, integrating the narratives of the Ulū'l-ʿazm prophets into values education offers a robust model for moral and social development, enabling learners to embrace universal principles while contributing to social peace.