Mehmet Genç'in Türk iktisat tarihindeki yeri
The place of Mehmet Genç in Turkish economic history
  1. Tez No: 976306
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME HÜLYA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk iktisat tarihçiliğinin önde gelen isimlerinden biri olan Mehmet Genç'in entelektüel birikimi, metodolojik yaklaşımları ve Osmanlı iktisadi yapısına getirdiği özgün yorumlar ele alınmaktadır. Genç'in özellikle arşiv belgelerine dayalı ampirik çalışmalarla Osmanlı maliyesi, devletçilik anlayışı ve ekonomik kurumlar hakkındaki yerleşik yargıları sorgulayan katkıları, onu yalnızca bir tarihçi değil, aynı zamanda bir iktisat düşünürü konumuna taşımıştır. Bu çerçevede, onun Osmanlı klasik çağındaki devletin“rasyonel”işleyişine dair ortaya koyduğu tezler, sadece tarih disiplininde değil, iktisat kuramları ve kalkınma yaklaşımlarında da etkili olmuştur. Çalışma, Mehmet Genç'in çalışmalarının Türk iktisat tarihi yazımında neden bir dönüm noktası teşkil ettiğini tartışmakta ve onun akademik mirasını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the intellectual background, methodological approaches, and original interpretations of the Ottoman economic structure developed by Mehmet Genç, one of the leading figures in Turkish economic historiography. Genç's contributions, particularly his empirical studies based on archival documents that question established judgments about Ottoman finance, the understanding of statism, and economic institutions, have positioned him not only as a historian but also as an economic thinker. In this context, his theses on the“rational”functioning of the state during the Ottoman classical era have had an impact not only within the discipline of history but also on economic theories and development approaches. The study discusses why Mehmet Genç's works constitute a turning point in the writing of Turkish economic history and evaluates his academic legacy.