Main determinants of inflation according to country groups and empirical findings
Enflasyonun ülke gruplarına göre temel belirleyicileri ve ampirik bulgular
- Tez No: 976337
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM HURİ BATURAY KHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı ülke gruplarında enflasyonun temel belirleyicilerini incelemekte ve bu konuda yapılmış akademik çalışmaları analiz etmektedir. Literatür taraması yöntemini kullanarak, enflasyon ve makroekonomik faktörler arasındaki ilişki gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler bağlamında karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Çalışmada, para arzı, döviz kuru, faiz oranları, bütçe açıkları ve küresel ekonomik dalgalanmalar gibi değişkenlerin enflasyon üzerindeki etkileri incelenmekte ve mevcut ampirik bulgular değerlendirilmektedir. Literatürdeki farklı yaklaşımlar ve teorik çerçeveler karşılaştırılmakta ve enflasyon dinamiklerinin ülke gruplarına göre nasıl farklılaştığı ortaya konulmaktadır. Elde edilen sonuçlar, politika yapıcıların enflasyonla mücadelede ülkeye özgü stratejiler geliştirmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the basic determinants of inflation in different country groups and analyzes academic studies on this subject. Using the literature review method, the relationship between inflation and macroeconomic factors is comparatively addressed in the context of developed, developing and underdeveloped countries. In the study, the effects of variables such as money supply, exchange rate, interest rates, budget deficits and global economic fluctuations on inflation are examined and existing empirical findings are evaluated. Different approaches and theoretical frameworks in the literature are compared and how inflation dynamics differ according to country groups is revealed. The results obtained emphasize the importance of developing country-specific strategies for policy makers in combating inflation.