Tel erozyon tezgahında yüzey kalitesine etki eden parametrelerin incelenmesi
The Investigation of parameters affecting the surface quality in wire-cut EDM
- Tez No: 97635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde özellikle makine sanayinde tolerans sınırlan daralmaya başlamıştır. Klasik tezgahlar hızla modernize olmakta ve her gün daha ileri bir teknoloji ile donatılmaktadır. CNC (Computer Numerical Control) teknolojisinin makine sektörüne yansıması ile bilgisayarın tüm sektörü karakterize ettiği ve hassasiyet elde etmede bilgisayarlara olan ihtiyacın gittikçe arttığı görülmektedir. Özellikle kalıp sektöründe matrislerin ve zımbaların konvensiyonel tezgahlarda işlenmesi sırasında istenilen yüzey kalitesi elde edilememektedir. Bu durumun giderilmesi için yapılan uzun çalışmalar sonunda CNC teknolojisi, tel erozyon tezgahlarına uyarlanmıştır. Tel erozyon makinalannda yüksek hızlı, anti-elektroliz jeneratör kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde yüzey sertliğinin elektroliz veya elektrokimyasal korozyon nedeni ile etkilenmesi minumuma düşmektedir. Böylece kalıp ömrünü etkileyen kesim yüzeyindeki sertlik düşmesi ve pürüzler engellenerek kalıp ömrü uzamış, polisaj ve sonradan işleme muamelesine gerek kalmayarak hem üretim maliyeti düşürülmüş, hem de el işçiliğine gerek bulunmadığından yüksek kaliteli iş parçalarının elde edilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada, yüzey kalitesini etkileyen akım şiddeti, tel çapı, tel hızı, tel gerginliği, telin malzemesi, kesilecek parça yüksekliği gibi parametrelerin kesmeye olan etkisi incelenmiştir. vra
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the technology has developed rapidly, especially the tolerance limits have decreased in machine industry. Conventional workbenches are modernized and equipped with high technology day by day. The need to the computer in obtaining high precision and the fact that computer characterised all sector are determined. In conventional workbench, desired surface quality can't be obtained in cutting dies and punches especially in mold sector. After the long studies for eliminating this condition, CNC technology was assembled to the wire-cut EDM workbench. High-speed anti-electrolysis power supply is used as a standart equipment in wire-cut EDM. Due to this technology the effect of electrolysis or electrical chemical corrosion in surface hardness is minimized. By the way, to eliminate decrease in hardness and roughness the life of metal dies are increased. Because polishing and final cut aren t necessery not only the production cost decreased but also high quality workpieces are obtained due to unnecessity of hand working. In this study, the parameters effecting surface quality in cutting EDM such as current intensity, wire diameter, wire speed, wire tension, wire material and cutting piece thickness are examined. IX