Melez sanat oluşumundaki etkenler ve 20. yüzyıl sanat eğilimleri bağlamında ortaya çıkışı
Factors in the formation of hybrid art and its emergence in the context of 20th century art trends
  1. Tez No: 976355
  2. Yazar: MERVE KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DEVABİL KARA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
Özet
“Melez Sanat Oluşumundaki Etkenler ve 20. Yüzyıl Sanat Eğilimleri Bağlamında Ortaya Çıkışı”başlıklı bu çalışma, melez sanatın oluşumunda etkili olan kültürel, bilimsel, teknolojik ve toplumsal süreçleri; 20. yüzyıl sanat hareketleri ve günümüz sanat pratikleri bağlamında ele almaktadır. Melez kavramı ve melez kültürün sanata etkisi, sanatın bilim ve teknolojiyle olan etkileşimiyle birlikte değerlendirilerek, küreselleşme ve yerellik arasındaki gerilimin sanatsal ifade biçimlerine nasıl yansıdığı tartışılmıştır. 20. yüzyılda ortaya çıkan Kübizm, Fütürizm, Dada ve Ekspresyonizm gibi öncü sanat akımlarından, 1960 sonrası gelişen performans sanatı, fluxus, kavramsal sanat ve feminist sanat gibi yaklaşımlara kadar pek çok hareket, melez sanat eğilimleriyle ilişkilendirilmiştir. Günümüz sanatında sınırların yok olduğu melez yapıların çoğullaşması, çağdaş sanatçının kimlik, beden, doğa, teknoloji gibi alanlarda geliştirdiği hibrit yaklaşımlarla örneklendirilmiştir. Son bölümde ise sanatçı Merve Kıyak'ın sanatsal pratiği üzerinden bu melez yaklaşımların somut örnekleri analiz edilmiştir. Çalışma, melezliğin yalnızca teknik ya da biçimsel değil, aynı zamanda kavramsal ve kültürel bir strateji olarak günümüz sanatında nasıl merkezileştiğini göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Factors in the Formation of Hybrid Art and Its Emergence in the Context of 20th Century Art Trends”examines the cultural, scientific, technological and social processes that have been effective in the formation of hybrid art in the context of 20th century art movements and contemporary art practices. The concept of hybrid and the impact of hybrid culture on art are evaluated together with the interaction of art with science and technology, and how the tension between globalization and locality is reflected in artistic forms of expression is discussed. Many movements, from pioneering art movements such as Cubism, Futurism, Dada and Expressionism that emerged in the 20th century to approaches such as performance art, fluxus, conceptual art and feminist art that developed after 1960, have been associated with hybrid art trends. The pluralization of hybrid structures where boundaries disappear in contemporary art is exemplified by the hybrid approaches developed by contemporary artists in areas such as identity, body, nature and technology. In the last section, concrete examples of these hybrid approaches are analyzed through the artistic practice of artist Merve Kıyak. The study aims to show how hybridity has become central in contemporary art, not only as a technical or formal but also as a conceptual and cultural strategy.