Çağdaş sanatta 'acı' imgesinin seramik formlara yansıması
Reflection of the image of 'pain' on ceramic forms in contemporary
  1. Tez No: 879523
  2. Yazar: MELEK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanat yapıtlarının oluşumunda farklı etkenler rol almaktadır. Bu etkenlerden bir tanesi sanatçının beslenmiş olduğu psikolojik unsurlardır. Psikolojik unsurlardan birisi de acı ögesidir. Acı kavramı gündelik yaşamda ötelenmek istense de Antik Çağdan itibaren tarih boyunca farklı sanat alanlarında açığa çıktığı görülmektedir ve yaşamın bir parçası olan bu olgu çağdaş sanatta anlatım ifadesi olmaya devam etmektedir. Bu tez kapsamında çeşitli duygu ve motivasyonların çağdaş sanatta ki etkileri spesifik olarak da acı imgesinin sanatsal formlara nasıl yansıdığı incelenmiştir. Çalışmada farklı disiplinlerde sanat aracılığıyla duygu aktarımı yapılmasında içselleştirilen acı kavramının önemini vurgulamak amaçlanmıştır. Bu araştırmalar ışığında acı ögesinin, çağdaş sanatta ne şekilde ele alındığı, seramik formlara ne şekilde yansıtıldığı ve sanatçıların resim, seramik ve heykel gibi alanlarda yapmış oldukları eserler incelenerek, 11 farklı kişisel uygulama ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different factors play a role in the formation of works of art. One of these factors is the psychological elements that the artist is nourished by. One of the psychological elements is the element of pain. Although the concept of pain is wanted to be postponed in daily life, it is seen that it has been revealed in different fields of art throughout history since ancient times, and this phenomenon, which is a part of life, continues to be a narrative expression in contemporary art. Within the scope of this thesis, the effects of various emotions and motivations in contemporary art, specifically how the image of pain is reflected in artistic forms, has been examined. The aim of the study is to emphasize the importance of the concept of internalized pain in conveying emotions through art in different disciplines. In the light of these researches, how the element of pain is handled in contemporary art, how it is reflected in ceramic forms, and the works of artists in fields such as painting, ceramics and sculpture are examined and supported by 11 different personal applications.