Türkiye' de kentsel dönüşüm bakımından kentlerin depreme hazırlanması: Yalova ili örneği
Earthquake preparedness in cities through urban transformation in Turkiye: The case of Yalova province
- Tez No: 976363
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin deprem kuşağındaki coğrafi konumu, kentlerin fiziksel ve toplumsal yapılarında sürdürülebilir bir dönüşüm ihtiyacını zorunlu kılmaktadır. Deprem riski yüksek bölgelerde uygulanan kentsel dönüşüm projeleri, yalnızca yapıların fiziksel dayanıklılığını artırmakla sınırlı kalmamakta; aynı zamanda sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal farkındalık gibi unsurları da içeren çok boyutlu bir süreç sunmaktadır. Bu bağlamda, Yalova ili, 1999 Marmara Depremi'nden bu yana kentsel dönüşüm uygulamaları açısından önemli bir inceleme alanı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Yalova'da yürütülen kentsel dönüşüm projelerinin depreme hazırlık süreçlerine olan etkileri çok boyutlu bir perspektifle ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, Google Forms aracılığıyla tasarlanan yarı yapılandırılmış sorular üzerinden veri toplanmış ve katılımcıların bireysel algıları fenomenolojik bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu yönteme ek olarak, kentsel dönüşüm projelerinin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatlar ve tehditler SWOT analizi çerçevesinde stratejik bir düzlemde ele alınmıştır. Analizler, Yalova'daki kentsel dönüşüm uygulamalarının fiziksel risklerin azaltılmasına katkıda bulunduğunu, ancak süreçlerin planlama ve uygulama aşamalarında katılımcılık, finansal kaynak yönetimi ve sosyal uyum gibi kritik noktalarda önemli sınırlılıklarla karşılaşıldığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, kentsel dönüşüm projelerinin yalnızca depreme karşı koruma sağlamadığını; aynı zamanda şehirlerin sosyal yapısını, ekonomik dayanıklılığını ve çevresel sürdürülebilirliğini etkileyen geniş bir etkileşim alanı sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede çalışma, yerel dinamikler ve uluslararası uygulamalar ışığında daha kapsamlı ve entegre bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye's geographical position on active fault lines necessitates comprehensive urban transformation initiatives to mitigate seismic risks. Particularly in high-risk areas, urban renewal projects serve as a multidimensional strategy, addressing not only physical resilience but also fostering social solidarity, economic sustainability, and community awareness. Yalova, profoundly impacted by the 1999 Marmara Earthquake, represents a critical case for analyzing the effectiveness of such projects. This study explores the multifaceted impacts of urban transformation initiatives in Yalova on earthquake preparedness. Data were collected using semi-structured questionnaires designed on Google Forms, targeting local participants. Employing a phenomenological approach, the research delved into subjective perceptions of the projects. Additionally, SWOT analysis was conducted to evaluate the strengths, weaknesses, opportunities, and threats associated with urban transformation efforts. The findings revealed that while these projects significantly contributed to reducing seismic vulnerabilities, they faced critical limitations in participatory planning, financial resource allocation, and social cohesion. The analysis underscores the dual role of urban transformation projects, not only as tools for disaster mitigation but also as catalysts for enhancing the social, economic, and environmental resilience of urban settings. The study emphasizes the necessity of integrated frameworks that combine local dynamics with global best practices to ensure more inclusive and sustainable outcomes in future urban renewal policies.