Kentsel dirençliliğin algısal temsili: Kuramsal temellendirme ve ölçekleme
The perceptual representation of urban resilience: Theoretical foundation and scaling
  1. Tez No: 976362
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya çapında kentsel alanlarda yaşayan nüfusun istikrarlı bir artış eğilimi içinde olması kentsel sorunları nitelik ve nicelik itibariyle dönüştürmektedir. Tarih boyunca farklılaşan kentsel sorunlar 21. yüzyılda çok boyutlu ve karmaşık bir yapıda görünür olmaktadır. İnsanlığın refahını ve medeniyet birikimi sürecini tehdit eden bu sorunlar süreğen veya ani şoklar şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple kentlerin sorunlarla başa çıkabilme kabiliyetinin geliştirilmesi insanlık refahı açısından bir zorunluluk olarak görülmektedir. Bu kapsamda kentsel dirençlilik kavramı son yıllarda literatürde çokça tartışılan bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Bu tezde kentsel sorunların çözümünde merkeze alınması gereken bir kavram olarak vurgulanan kentsel dirençlilik; krizlere karşı kentlerin uyum sağlama, toparlanma ve dönüşüm kapasitelerini içeren bir kapsama sahiptir. Kentsel sorunların yönetsel, çevresel, toplumsal ve ekonomik boyutlarla ele alındığı tezde kentsel dirençlilik de yönetsel dirençlilik, çevresel dirençlilik, toplumsal dirençlilik ve ekonomik dirençlilik boyutlarıyla ele alınmıştır. Tezin temel amacı kentsel dirençlilik olgusunu kentlilerin algıları üzerinden değerlendirmek ve bu algının demografik değişkenlerle ilişkisini ortaya koymaktır.“Dirençlilik politikalarının ve stratejilerinin etkinliği yalnızca teknik ve yapısal düzenlemelere değil aynı zamanda kent sakinlerinin bu çabalara dair farkındalık, güven ve katılım düzeylerine de bağlıdır”varsayımından hareketle literatürden faydalanılarak istatistiksel yöntemlerle“Kentsel Dirençlilik Algısı”ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek Kırıkkale kent merkezinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki 568 katılımcıya uygulanmıştır. Bu çalışma kentlerin dirençlilik düzeylerini artırmaya yönelik politikaların toplumsal algılar dikkate alınmadan sürdürülebilir olamayacağına dikkat çekmekte ve yerel ölçekte uygulanabilir bütüncül yaklaşımların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The steady increase in the population living in urban areas worldwide is transforming urban problems in terms of quality and quantity. Urban issues, which have varied throughout history, appear in the 21st century as multidimensional and complex. These problems, which threaten human welfare and the process of civilisational accumulation, can manifest themselves as either persistent or sudden shocks. For this reason, enhancing the ability of cities to address these challenges is seen as a necessity for human welfare. In recent years, urban resilience has emerged as a widely discussed concept in the literature. In our study, urban resilience, emphasised as a concept that should be central to the solution of urban problems, encompasses the capacity of cities to adapt, recover and transform in the face of crises. Urban resilience is also addressed in terms of administrative, environmental, social and economic resilience in our study addressing urban problems in terms of their administrative, environmental, social and economic dimensions. The primary objective of the study is to evaluate the concept of urban resilience through the perceptions of city dwellers and to reveal the relationship between these perceptions and demographic variables. Based on the assumption that 'the effectiveness of resilience policies and strategies depends not only on technical and structural regulations but also on the awareness, trust, and participation levels of city residents in these efforts,' the 'Urban Resilience Perception' scale was developed using statistical methods and drawing on the literature. The scale was applied to 568 participants aged 18 and over living in the city centre of Kırıkkale. This study highlights that policies aimed at increasing the resilience levels of cities cannot be sustainable without considering social perceptions and points to the importance of comprehensive approaches that are applicable at the local level.