İbn Ruşd'de Nefs İlmi: De Anima yorumu (metodolojik ve doktrinal bir inceleme)
Averroes on the science of the soul: A methodological and doctrinal study of his commentaries on De Anima
- Tez No: 976370
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, nefs ilminin ilmî statüsünü, Meşşâî geleneğin en mümtaz şârihlerinden olan Ebû'l-Velîd Muḥammed İbn Ruşd'ün (ö. 595/1198), Aristoteles'in (ö. M.Ö. 322) De Anima adlı eseri üzerine kaleme aldığı şerhleri merkezine alarak tahlil etmeyi hedefler. Bu bağlamda, söz konusu ilmin Aristotelesçi külliyat içerisindeki yeri, konusu ve metodu gibi temel meseleler ekseninde teşekkül eden metodolojik problem alanını ele alır. Çalışma, bu metodolojik meseleler ile nefsin mahiyetine dair ortaya konulan doktriner görüşler arasındaki sıkı irtibatı açığa çıkararak, İbn Ruşd'ün nefs ilmini, doğa felsefesi sahasında yer alan müstakil ve tutarlı bir teorik disiplin olarak inşa ettiğini ortaya koymaya çalışır. Bunun yanında, İbn Ruşd bağlamında nefs ilminin metodolojisine yönelik yapılacak olan ileriki özel akademik çalışmalar için genel bir tartışma zemini oluşturma ve metodolojik bir çerçeve sunma iddiası taşır.
Özet (Çeviri)
This study undertakes an examination of the scientific status of the science of the soul (ʿilm al-nafs) by centering upon the commentaries composed by Abū al-Walīd Muḥammad Ibn Rushd –known in the Latin West by the appellation Averroes– (d. 595 AH / 1198 CE), on De Anima by Aristotle (d. 322 BCE). Within this framework, it addresses the methodological field of inquiry defined by fundamental questions concerning the place, subject-matter, and method of this science within the broader Aristotelian corpus. By elucidating the intimate interrelation between these methodological questions and the doctrinal positions advanced regarding the soul, the study seeks to demonstrate how Averroes systematically articulates the science of the soul as a distinct and coherent domain of inquiry, firmly integrated within the purview of natural philosophy. Moreover, it seeks to provide a general ground for discussion and a methodological framework for future specialized studies concerning the methodology of the science of the soul in the context of Averroes.