Dünya vatandaşlığına ilişkin farklı karakter ve değer yargı düzeylerine sahip fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konu öğretimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigating the views of science teachers with different character and value levels regarding global citizenship on teaching socio-scientific issues
  1. Tez No: 976369
  2. Yazar: YASEMİN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BELGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; dünya vatandaşlığına ilişkin farklı karakter ve değer yargı düzeylerine sahip fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konu öğretimine yönelik görüşlerini incelemektir. Çalışma grubu ölçüt örneklem modeli ile belirlenmiştir. Burdur ilinde farklı okullarda görev yapan gönüllü 17 fen bilimleri öğretmenine“Dünya Vatandaşlığı İçin Karakter ve Değerler Ölçeği”uygulanmış ve bu ölçek ile dünya vatandaşlığına ilişkin farklı karakter ve değer yargılarına sahip 9 fen bilimleri öğretmeni belirlenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubuna dahil edilen 9 fen bilimleri öğretmeninin sosyobilimsel konu öğretimine yönelik görüşlerini incelemek amacıyla veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konuların öğretim programındaki yerine dair yeterince bilgi sahibi olmadıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra öğretimde en sık kullanılan yöntemler arasında tartışma, araştırma ve münazara yer almaktadır. Kullanılan medya araçları olarak ise haberler ve internetin öne çıktığı tespit edilmiştir. Ancak, öğretmenler aile yapılarındaki çeşitlilik ve görüş farklılıkları ile konulardaki ikilemler nedeniyle zorluk yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Bununla birlikte öğretmenler, sosyobilimsel konu kazanımlarının artırılması ve işlenen konuların daha güncel ve öğrencilerin yaşamlarına hitap edecek şekilde seçilmesi gerektiğini önermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of science teachers with different levels of character and values related to global citizenship regarding the teaching of socio-scientific issues (SSI).The study group was determined using the criterion sampling model. The“Character and Values as Global Citizens Assessment”was administered to 17 volunteer science teachers working in different schools in Burdur province, and based on this scale, 9 science teachers with different character and value judgments related to global citizenship were identified.In this study, the phenomenological design was used in line with the qualitative research approach. To investigate the views of the 9 science teachers included in the study group regarding SSI teaching, a semi-structured interview form was used as the data collection tool. The collected data was analyzed using content analysis. According to the results, it was determined that science teachers do not have sufficient knowledge about the place of socioscientific issues in the curriculum. Additionally, the most commonly used teaching methods include discussions, research, and debates. In terms of media tools, news and the internet stand out. However, teachers stated that they face difficulties due to the diversity of family structures, differences in opinions, and dilemmas arising from socioscientific issues. Furthermore, teachers suggested that the achievements related to socioscientific issues should be enhanced and that the topics addressed should be chosen in a more up-to-date manner to better align with students' lives.