Hemşirelerin bakım davranışı algılarının bakım verici rollerine ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of nurses' perceptions of care behavior on their attitudes towards their caregiving roles
  1. Tez No: 976374
  2. Yazar: TUĞÇE DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESKİMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma hemşirelerin bakım davranışı algılarının bakım verici rollerine ilişkin tutumlarına etkisini incelemek amacıyla 30 Kasım-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan yataklı kliniklerde çalışan hemşireler (N=782) oluşturmuş ve örneklem seçimine gidilmemiştir. Örneklem büyüklüğü hesaplamasına göre en az alınması gereken hemşire sayısı 258 olarak belirlenmiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden 336 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-30”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %58,6'sının 22-29 yaş grubunda, %83,6'sının kadın, %55,7'sinin evli, %67,3'ünün lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin bakım davranışı algılarının bakım verici rollerine ilişkin tutumlarını etkilediği, bakım davranışı algıları arttıkça bakım verici rollere ilişkin tutumlarının da olumlu yönde değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between 30 November-31 December 2021 to examine the effect of nurses' perceptions of care behavior on their attitudes towards their caregiving roles. The population of the study consisted of nurses (N=782) working in the inpatient clinics of Çukurova University Balcalı Hospital Health Practice and Research Center, and sample selection was not made. According to the sample size calculation, the minimum number of nurses to be included was determined as 258 and the study was completed with 336 nurses who agreed to participate in the research.“Personal Information Form”,“Nurses' Attitudes towards Caregiving Roles”and“Caring Behaviors Scale-30”which were formed by the researcher, were used in the data collection. A package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24) was used in the statistical analysis of the data. It was determined that 58.6% of the nurses participating in the study were in the 22-29 age group, 83.6% were female, 55.7% were married, and 67.3% had a bachelor's degree. As a result of the study, it was determined that nurses' perceptions of care behavior affected their attitudes towards their caregiving roles, and as their perceptions of care behavior increased, their attitudes towards caregiving roles also changed positively.