Hemşirelikte personel güçlendirmenin iş performansı ve bakım davranışları ile ilişkisi
The relationships between personnel empowerment with job performance and nursing care beheviors
  1. Tez No: 622855
  2. Yazar: TUĞÇE KÜÇÜKSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma, hemşirelerin yapısal ve psikolojik güçlendirme algılarının, iş performansları ve bakım davranışlarıyla ilişkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın veriler Haziran 2019'da İstanbul'da yer alan, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir hastanede çalışan 155 hemşireden; kişisel bilgi formu, Psikolojik Güçlendirme Ölçeği, Yapısal Güçlendirme Ölçeği, Hemşire İş Performansı Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 kullanılarak toplandı. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni, ölçek yazarlarının izni ve hemşirelerin bilgilendirilmiş onamları alındı. Veri analizinde psikometrik, betimleyici, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Analizler sonucunda hemşirelerin psikolojik güçlendirme puan ortalamalarının 4,05±0.63; yapısal güçlendirme puan ortalamalarının 3,07±0.67; hemşire iş performansı puan ortalamalarının 4,08±0,56 ve bakım davranışı puan ortalamalarının 5,38±0,56 olduğu belirlendi. Psikolojik güçlendirme ile hemşire iş performansı (r=0,507) ve bakım davranışları (r=0,167) arasında pozitif yönlü, çok ileri derecede anlamlı ilişki (p0,05) saptandı.
Özet (Çeviri)
In this descriptive and correlational study, it was aimed to determine the relationship between nurses' perceptions of structural and psychological empowerment, job performances and care behaviors. The data of the study were collect from 155 nurses working in a Health Ministry hospital in Istanbul in June 2019. Data collection tool consisted personal information form, Psychological Empowerment scale, Structural Empowerment scale, Nurse Job Performance Scale and Care Behavior Scale-24. Ethics committee approval, institutional permission, scale authors' permission and informed consent of the nurses were obtained for the study. Psychometric, descriptive, comparative and correlative analyzes were used in the data analysis. As a result of the analysis, the mean score of psychological empowerment was 4.05±0.63; the mean score of structural empowerment was 3.07±0.67; the mean score of nurse job performance was 4.08±0.56 and the mean score of care behavior was 5.38±0.56. There was a positive, highly significant relationship (p0,05).