Yoğun bakım hemşirelerinde, özgecilik, beyin göçü yönelimi ve bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between, altruism, brain drain orientation and care behaviors in intensive care nurses
- Tez No: 1002806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Araştırma yoğun bakım hemşirelerinin özgecilik düzeyleri, bakım davranışı algıları ve iş yükü algılarının, beyin göçü eğilimleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Bu kesitsel ilişki arayıcı tanımlayıcı çalışma Yozgat Şehir Hastanesi ve Bozok Üniveristesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yer alan yoğun bakım ünitelerinde görevli olan 164 hemşireyle yapıldı. Veriler Sosyodemografik Özellikler Formu, Özgecilik Ölçeği, Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği ile toplandı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 27.57 ± 3.92 yıl olup, hemşirelerin özgecilik ölçeği puanları ile beyin göçüne yönelik tutum ölçeği, bakım davranışları ölçeği, başkalarına saygı alt boyutu, profesyonel bilgi ve tutum alt boyutu puanları arasında istatiksel olarak önemli bir düzeyde ilişki saptanmadı (p > 0.05). Hemşirelerin özgecilik ölçeği puanları ile bakım davranışları ölçeği birey için ulaşılabilir olma alt boyutu arasında pozitif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır (p < 0.05). Hemşirelerin, beyin göçüne yönelik tutum ölçeği ve bakım davranışları ölçeği toplam puanı ile tüm alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır (p > 0.05). Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelik müfredatının değer temelli içeriklerle güçlendirilmesi, bilimsel etkinliklere katılmanın teşvik edilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş yükü planlamasının adil bir şekilde yapılması ve psikososyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir. Bu öneriler hemşirelik mesleğinin geleceğinin korunması ve sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of altruism levels, perceptions of caregiving behaviors, and perceptions of workload among intensive care nurses on their tendencies towards brain drain. This cross-sectional descriptive study was conducted with 164 nurses working in the intensive care units of Yozgat City Hospital and Bozok University Training and Research Hospital. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form, the Altruism Scale, the Attitude Towards Brain Drain Scale, and the Caregiving Behaviors Scale. The mean age of the nurses participating in the study was 27.57±3.92 years. No statistically significant relationship was found between the nurses' altruism scale scores and their scores on the attitudes towards brain drain scale, caregiving behaviors scale, respect for others subscale, and professional knowledge and attitude subscale (p>0.05). There was a weak positive statistically significant relationship between the nurses' altruism scale scores and the accessibility subscale of the caregiving behaviors scale (p<0.05). No statistically significant relationship was found between the total scores of the brain drain attitude scale and the care behaviors scale and all their sub-dimensions (p>0.05). Based on these results, it is recommended that nursing curricula be strengthened with value-based content, participation in scientific activities be encouraged, working conditions be improved, workload planning be carried out fairly, and psychosocial support mechanisms be strengthened. These recommendations are important for protecting the future of the nursing profession and ensuring the sustainability of healthcare services.