Kastamonu anıtsal mimarisinde ahşap işçiliği
Woodworking in the monumental architecture of Kastamonu
  1. Tez No: 976378
  2. Yazar: AHMET ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANAR AZİZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Anadolu'nun genel tarihsel çerçevesi içerisinde Kastamonu, Beylikler döneminin başlangıcından itibaren ahşap eserlerin yoğunluk kazandığı önemli bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Anadolu'da siyasi, kültürel ve sanatsal sürekliliğini koruyabilen sayılı beyliklerden biri olan Candaroğulları Beyliği, geniş siyasal etkilerinin yanı sıra ilim, kültür ve sanat alanlarında da dikkate değer bir gelişme göstermiştir. Bu gelişmeler, bölgedeki mimari ve sanatsal üretime doğrudan yansımıştır. Bu bağlamda 2023 yılında UNESCO miras listesine alınan Kastamonu Kasaba Köyü Mahmut Bey Cami (1366) ve kapı işçiliği ile bir o kadar iddialı olan Kastamonu İbn-i Neccar Cami (1353), ahşap süsleme tekniği ve yorumu açısından son derece önemli mimari eserlerdir. Kastamonu ve çevresinde ahşap malzemenin doğal olarak bol bulunması, yapı ve süsleme sanatlarında bu malzemenin tercih edilmesini kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the general historical framework of Anatolia, Kastamonu has emerged as an important region where wooden works gained prominence from the beginning of the Beylik period. The Candaroğulları Beylik, one of the few beyliks in Anatolia that managed to maintain its political, cultural and artistic continuity, demonstrated remarkable development in the fields of science, culture and art, in addition to its extensive political influence. These developments were directly reflected in the architectural and artistic production of the region. In this context, the Mahmut Bey Mosque (1366) in the village of Kasaba, Kastamonu, and the Ibn-i Neccar Mosque (1353) in Kastamonu are extremely important architectural works in terms of woodwork. The natural abundance of wood in Kastamonu and its surroundings facilitated the preference for this material in the arts of construction and decoration.