2024 Paris Olimpiyat Oyunlarında voleybolda görüntülü değerlendirme sistemlerinin kullanımının analizi
Analysis of the use of video challenge systems in volleyball at the 2024 Paris Olympic Games
  1. Tez No: 976392
  2. Yazar: SAMİYE OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kapsamında gerçekleştirilen voleybol müsabakalarında kullanılan Görüntülü Değerlendirme Sistemi'nin kullanımının etkilerini incelemektir. Yöntem: Araştırma retrospektif ve betimsel tasarımda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda oynanan voleybol müsabakalarının video kayıtları incelenmiş; toplam 25 maçta 97 itiraz verisi analiz edilmiştir. İtirazların sayısı, onaylanma ve reddedilme oranları, müsabaka aşamalarına, takımların kazanma durumuna ve ülkelere göre dağılımları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel istatistikler ve bağımsız t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, toplam itirazların %28,87sinin onaylandığı, %71,13'ünün reddedildiği bulunmuştur. Kazanan takımların daha az ve daha seçici biçimde GDS kullandığı ve daha yüksek itiraz başarı oranına sahip olduğu görülmüştür. Müsabaka aşaması ilerledikçe GDS kullanımının daha kritik ve seçici hale geldiği; yarı final ve bronz maçlarda onaylanma oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ülkeler arasında ise GDS kullanım sıklığı ve başarı oranlarında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Hakemlerin sınırlı sayıda kendiliğinden GDS talebi yaptığı, ancak bu durumların kritik karar anlarında gerçekleştiği görülmüştür. Sonuç: Elde edilen bulgular GDS'nin voleybol müsabakalarında hakem kararlarının doğruluğunu destekleyen ve oyunun adalet algısını güçlendiren etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, takım stratejileri, müsabaka aşamaları ve ülkelere göre GDS kullanımında farklılıklar gözlenmektedir. Hakemlerin GDS'ye yönelik davranışları ise sistemin bilişsel yükü azaltan ve karar güvenliğini artıran bir araç olarak benimsenmekte olduğunu göstermektedir. Gelecekte, GDS kullanımının daha şeffaf ve standardize biçimde uygulanması ve hakem eğitim süreçlerine entegrasyonunun artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim: The aim of this study is to examine the effects of the use of the Video Review System implemented in volleyball matches during the 2024 Paris Olympic Games. Method: This retrospective and descriptive study analyzed video recordings from volleyball matches played during the 2024 Paris Olympic Games. Data from 97 challenges submitted by 25 matches were included in the analysis. The number of challenges, approval and rejection rates, and distributions across match stages, match outcomes, and countries were examined. Descriptive statistics and independent t-tests were used to analyze the data. Results: The results showed that 28.87% of the challenges were approved, while 71.13% were rejected. Winning teams used the VCS more selectively and achieved higher success rates compared to losing teams. The use of VCS became more strategic and critical as the competition progressed, with higher approval rates observed during the semifinals and bronze medal matches. Significant differences were found between countries in the frequency and success rates of VCS usage. Referees made a limited number of self-initiated VCS requests, typically during critical moments of the matches. Conclusion: The findings suggest that the VCS is an effective tool in enhancing referee accuracy and fostering perceptions of fairness in volleyball competitions. However, differences in use emerged depending on team strategies, competition stages, and the countries involved. Referees' behavior toward the VCS suggests that the system is being adopted as a means of reducing cognitive load and increasing decision security. For the future, it is recommended that the use of the VCS be implemented in a more transparent and standardized manner and that its integration into referee training processes be enhanced.