Bağımsız Kazakistan'da yurttaşlıkve kadınların sosyal hareketliliği
Citizenship and women's social mobility inindependent Kazakhstan
  1. Tez No: 976396
  2. Yazar: DASTAN AMANTAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Bağımsız Kazakistan'da kadınların toplumsal ve siyasal konumunu, hukuki düzenlemeler, kurumsal politikalar ve uluslararası iş birlikleri çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, kadınların siyasal temsiliyeti, eğitim-istihdam ilişkisi, kadına yönelik şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının etkililiği gibi alanlarda kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Tezin bulguları, hukuki ilerlemelere rağmen uygulamada karşılaşılan sınırlılıkları ortaya koymakta; kadınların güçlenmesi için hukuki reformlar, doğrudan seçim kotaları, gender mainstreaming ve liderlik destek programları gibi öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, Kazakistan'daki toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the socio-political position of women in independent Kazakhstan within the framework of legal regulations, institutional policies, and international cooperation mechanisms. The research provides a comprehensive evaluation of key areas such as women's political representation, the relationship between education and employment, gender-based violence, and the effectiveness of gender equality policies. Findings reveal that, despite legal advancements, practical limitations and social norms continue to hinder women's full participation in political, economic, and social life. The study proposes recommendations including legal reforms, direct election quotas, gender mainstreaming across all policy areas, and leadership support programs to strengthen gender equality in Kazakhstan. This work aims to contribute to the enhancement of gender equality policies and the empowerment of women in Kazakhstan.