Siyasal yönetim biçimlerinin ekonomik gelişmeyle ilişkisi; G20 ülkeleri üzerine bir inceleme
The relationship of political governance styles with economic development: A study on G20 countries
  1. Tez No: 976412
  2. Yazar: YUNUS EMRE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, Political Science, International Relations, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, siyasal yönetim biçimlerinin ekonomik gelişme üzerindeki etkisini G20 ülkeleri örneğinde incelemektedir. Araştırmada, ekonomik gelişme ile demokrasi arasındaki ilişkiyi açıklamak için literatürde yaygın olarak kullanılan üç temel yaklaşım ele alınmıştır: Çatışma Yaklaşımı (Conflict Approach), Bağdaşma Yaklaşımı (Compatibility Approach) ve Şüpheci Yaklaşım (Skeptical Approach). Bu yaklaşımlar, siyasal rejimlerin ekonomik performans üzerindeki etkisini farklı açılardan değerlendirerek, demokrasi ve ekonomik gelişme arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaya katkı sağlamaktadır. Çalışmada, ekonomik gelişmenin belirleyicilerini analiz etmek için panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizde, GSYİH, sermaye, iş gücü, doğrudan yabancı yatırım, enflasyon ve ekonomik özgürlük endeksi gibi önemli ekonomik değişkenler dikkate alınmıştır. Modelleme sürecinde Cobb-Douglas üretim fonksiyonu temel alınarak ekonomilerin üretim yapısı değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, siyasal yönetim biçimleri ile ekonomik gelişme arasında evrensel ve tek yönlü bir ilişkinin olmadığını; bunun ülke ve döneme özgü koşullara bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Özellikle, analiz sonuçları Şüpheci Yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiş ve bu yaklaşımın varsayımlarını desteklemiştir. Bu sonuçlar, ekonomik performansın siyasal rejim tipinden bağımsız olarak, çok sayıda yapısal ve kurumsal faktörle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, siyasal yapı ile ekonomik gelişme arasındaki karmaşık ilişkiyi daha iyi anlamak ve politika yapıcıların daha doğru kararlar almasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of political governance on economic development using the G20 countries as an example. The study considers three basic approaches commonly used in the literature to explain the relationship between economic development and democracy: the Conflict Approach, the Compatibility Approach, and the Skeptical Approach. These approaches contribute to understanding the complex relationship between democracy and economic development by evaluating the impact of political regimes on economic performance from different perspectives. In the study, panel data analysis was used to analyse the determinants of economic development. The analysis took into account important economic variables such as GDP, capital, labour, foreign direct investment, inflation, and the economic freedom index. The Cobb-Douglas production function was used as the basis for modelling to evaluate the production structure of economies. The findings indicate that there is no universal and unidirectional relationship between political governance and economic development; rather, this relationship varies depending on country- and period-specific conditions. In particular, the analysis results were evaluated within the framework of the Skeptical Approach and supported the assumptions of this approach. These results reveal that economic performance is shaped by a multitude of structural and institutional factors, independent of the type of political regime. This study was prepared to better understand the complex relationship between political structure and economic development and to contribute to policymakers making more accurate decisions.